Cupa RomanieiSteaua Bucureşti este ultima echipă care a obţinut calificarea în optimile de finală ale Cupei României-Timişoreana la fotbal, joi, 26 septembrie, seara, după ce a învins formaţia de liga a patra Avântul Bârsana, din Maramureş, cu scorul de 4-0, pe stadionul ”Comunal” din Berceni, în şaisprezecimile de finală ale competiţiei KO.
Meciul s-a desfăşurat într-un singur sens, către poarta formaţiei maramureşene, iar steliştii, care au aliniat o formulă cu multe rezerve, au punctat de patru ori, prin Mihai Răduţ (19, 69) şi Pantelis Kapetanos (63, 90), ratând numeroase ocazii de gol.
Antrenorul Stelei, Laurenţiu Reghecampf, i-a folosit ca titulari pe Fernando Varela, Ionuţ Neagu, Ionuţ Mitriţă (debuturi), dar şi pe Gabi Matei, Florin Niţă, Cornel Râpă sau Mihai Costea.
În optimile de finală s-au calificat 13 echipe din prima ligă, FC Vaslui, Viitorul Constanţa, ACS Poli Timişoara, ASC Corona 2010 Braşov, Dinamo, Pandurii, Gaz Metan Mediaş, FC Botoşani, FC Braşov, Petrolul Ploieşti, Astra Giurgiu, Oţelul Galaţi şi Steaua, una de liga a doua, Rapid Bucureşti, una de liga a treia, FC Chindia Târgovişte, şi una de liga a cincea, CS Ripensia Timişoara.

Rezultatele din şaisprezecimile de finală:
Marţi
FC Vaslui (I) – CS Metalul Reşiţa (II) 1-0 (0-0), stadion ”Municipal” – Vaslui
A marcat: Adrian Pătulea (53).
Arbitru: Adrian Illyeş (Ploieşti); arbitri asistenţi: Gabriel Bârjac (Zalău), Ionel Valentin Dumitru (Gherghiţa/PH); arbitru de rezervă: Claudiu Ştef (Târgu Mureş)
Observatori: Laurenţiu Vărgatu (Brăila) – CCA, Octavian Goga (Braşov) – FRF

FCM Dorohoi (III) – FC Viitorul Constanţa (I) 0-3 (0-2), stadion ”1 Mai” – Dorohoi
Au marcat: Mircea Axente (7), Alexandru Lazăr (16), Cristian Gavra (84).
Alexandru Vrabie (FCM) a ratat un penalty în min. 60 (a apărat portarul Alexandru Buzbuchi).
Arbitru: Emil Voicu (Bacău); arbitri asistenţi: Vladimir Urzică (Piatra Neamţ), Ovidiu Aruşoaie (Piatra Neamţ)
Observatori: Ionel Popa (Paşcani) – CCA, Mircea Stănişteanu (Vaslui) – FRF

FC Bihor (II) – ACS Poli Timişoara (I) 0-1 (0-0), stadion ”Iuliu Bodola” – Oradea
A marcat: Cristian Bărbuţ (74).
Arbitru: Florin Ovidiu Mazilu (Satu Mare); arbitri asistenţi: Cristian Nicolae Lucaci (Baia Mare), Radu Despa (Baia Mare); arbitru: Adrian Şuta (Baia Mare)
Observatori: Zoltan Szekely (Baia Mare) – CCA, Dorel Cura (Arad) – FRF

ASC Corona 2010 Braşov (I) – SC Bacău (II) 1-0 (1-0), stadion ”Carpaţi” – Braşov
A marcat: Jose Giorginho Aguirre (21).
Arbitru: Florin Mihai Marcu (Oradea); arbitri asistenţi: Iulius-Timar Radu (Marghita/BH), Ovidiu Timar (Marghita/BH); arbitru de rezervă: Marius Omuţ (Oradea)
Observatori: Costin Toma (Piatra Neamţ) – CCA, Costin Dan (Zalău) – FRF

FC Chindia Târgovişte (III) – AFC Săgeata Năvodari (I) 2-0 (0-0), stadion ”Eugen Popescu” – Târgovişte
Au marcat: Georgian Honciu (63 – penalty), Cristian Cherchez (73).
Cartonaş roşu: Florin Achim (Săgeata, 81).
Arbitru: Dragoş Istrate; arbitri asistenţi: Andrei Constantinescu, Andrei Simonis (toţi din Bucureşti)
Observatori: Adrian Vidan (Bucureşti) – CCA, Silviu Lung sr (Craiova) – FRF

CS Ripensia Timişoara (V) – FC Universitatea Cluj (I) 2-1 (2-1), stadion ”Dan Păltinişanu” – Timişoara
Au marcat: Olimpiu Ciobai (13), Joseph Anagor (21), respectiv Octavian Ursu (38).
Arbitru: Dorian Micloşină (Reşiţa); arbitri asistenţi: Ioan Daniel Ciocănea (Sibiu), Răzvan Constantin Nistoran (Reşiţa)
Observatori: Cornel Pantea (Oradea) – CCA, Nicu Florescu (Sibiu) – FRF

Dinamo Bucureşti (I) – CS Sănătatea SP Cluj (III) 4-0 (1-0), stadion ”Dinamo” – Bucureşti, 20,30, Sport.ro)
Au marcat: Kevin Zougoula (41, 48), Ionel Dănciulescu (54), Dorin Rotariu (63).
Arbitru: Cristina Dorcioman (Câmpulung Muscel); arbitri asistenţi: Marius Cristian Marchidanu (Brăila), Speranţa Popescu (Bucureşti); arbitru de rezervă: Marian Barbu (Făgăraş)
Observatori: George Ionescu (Bucureşti) – CCA, Pantea Nicolae (Bucureşti) – FRF

Miercuri 25 septembrie:
Pandurii Tg. Jiu (I) – FC Farul Constanţa (II) 4-0 (2-0), stadion ”Tudor Vladimirescu” – Târgu Jiu, ora 16,00, Digi Sport)
Au marcat: Alex Dos Santos (1), Feiz Shamsin (27, 70, 74).
Arbitru: Horaţiu Mircea Feşnic (Cluj-Napoca); arbitri asistenţi: Alexandru Cerei (Cluj-Napoca), Gero Szabo (Cluj-Napoca); arbitru de rezervă: Mircea Ardelean (Arad)
Observatori: Aron Huzu (Sibiu) – CCA, Petre Mehedinţu (Timişoara) – FRF

CS Petrolistul Boldeşti (IV) – CS Gaz Metan Mediaş (I) 0-4 (0-1), stadion ”Viorel Mateianu” – Boldeşti-Scăeni
Au marcat: Azdren Llullaku (40 – penalty, 90+1), Zarko Markovic (48), Răzvan Avram (66).
Cartonaş roşu: Florin Sandu (Gaz Metan, 82).
Arbitru: Iulian Călin (Ştefăneşti/AG); arbitri asistenţi: Petruţa Iugulescu (Târgovişte), Romică Bîrdeş (Piteşti)
Observatori: Gheorghe Moise (Bucureşti) – CCA, Lajos Szatmari (Bucureşti) – FRF

Gloria Buzău (II) – FC Botoşani (I) 0-2 (0-0, 0-0), după prelungiri; stadion ”Gloria” – Buzău
Au marcat: George Cârjan (104), Cătălin Vraciu (109).
Arbitru: Dragoş Teodor (Constanţa); arbitri asistenţi: Bogdan Velicu (Bucureşti), Florin Păunescu (Râmnicu Vâlcea); arbitru de rezervă: Eduard Ioniţă (Constanţa)
Observatori: Cristinel Rusu (Focşani) – CCA, Gabriel Oprea (Snagov) – FRF

FC Braşov (I) – FC CFR Cluj (I) 3-1 (2-0), stadion ”Tineretului” – Braşov
Au marcat: Adnan Aganovic (13), Ionuţ Rada I (17, autogol), Romeo Surdu (90 – penalty), respectiv Felice Piccolo (55 – penalty).
Iulian Popa (FC Braşov) a ratat un penalty în min. 90+2 (şut pe lângă poartă).
Arbitru: Marcel Bîrsan; arbitri asistenţi: Iulian Radu, Mircea Mihail Grigoriu (toţi din Bucureşti); arbitru de rezervă: Barna Bajko (Miercurea Ciuc)
Observatori: Corneliu Fecioru (Bucureşti) – CCA, Alexandru Boc (Bucureşti) – FRF

FC Universitatea Craiova (II) – FC Petrolul Ploieşti (II) 0-1 (0-1), stadion ”Municipal” – Drobeta Turnu Severin
A marcat: Sony Mustivar (18).
Arbitru: Iulian Dima (Bucureşti); arbitri asistenţi: Marius Nicoară (Băile Herculane), Andrei Constantinescu (Bucureşti); arbitru de rezervă: Marian Balaci (Drobeta Turnu Severin)
Observatori: Nicolae Marodin (Bucureşti) – CCA, Constantin Constantinescu (Slatina) – FRF

Joi 26 septembrie:
FC Astra Giurgiu (I) – ACS Berceni (II) 4-1 (2-1), stadion ”Marin Anastasovici” – Giurgiu
Au marcat: Sadat Bukari (14), Constantin Budescu (31, 90+4 – penalty), Marian Cristescu (83), respectiv Alexandru Stan (33).
Arbitru: Teodor Crăciunescu (Râmnicu Vâlcea); arbitri asistenţi: Adrian Popescu (Craiova), Ionuţ Babadac (Alexandria); arbitru de rezervă: Floarea Cristina Babadac (Alexandria)
Observatori: Marian Dorobanţu (Buzău) – CCA, Paul Cazan (Bucureşti) – FRF

Oţelul Galaţi (I) – CS Concordia Chiajna (I) 6-2 (2-0), stadion ”Oţelul” – Galaţi
Au marcat: Ioan Filip (5), Cristian Sîrghi (44), Cristian Melinte (autogol, 47), Victor Astafei (62), Marquinhos (55, 77), respectiv Wellington (50), Tiberiu Serediuc (82).
Marquinhos (Oţelul) a ratat un penalty în min. 39 (a apărat portarul Victor Râmniceanu).
Arbitru: Florin Miron (Bucureşti); arbitri asistenţi: Sebastian Stoianov (Constanţa), Vlad Bârleanu (Bucureşti); arbitru de rezervă: Andrei Moroiţă (Ploieşti)
Observatori: Constantin Ştefan (Bucureşti) – CCA, Vasile Mihu(Constanţa) – FRF

Rapid Bucureşti (II) – FC Ceahlăul Piatra Neamţ (I) 3-1 (3-0), stadion ”Giuleşti-Valentin Stănescu” – Bucureşti
Au marcat: Mădălin Martin (13), Andrei Ciolacu (26), Cătălin Doman (35), respectiv Emil Dică (70).
Cartonaş roşu: Claudiu Herea (Rapid, 81).
Arbitru: Cătălin Popa (Piteşti); arbitri asistenţi: Gabriel Sabin Stroe (Piteşti), George Florin Neacşu (Câmpulung Muscel); arbitru de rezervă: Robert Avram (Piteşti)
Observatori: Stan Prodan (Alexandria) – CCA, Romică Chihaia (Bucureşti) – FRF

Steaua Bucureşti (I) – Avântul Bârsana (IV) 4-0 (1-0), stadion ”Comunal” – Berceni, 20,30, Pro TV)
Au marcat: Mihai Răduţ (19, 69), Pantelis Kapetanos (63, 90).
Arbitru: Dan Grigore Botescu (Bucureşti); arbitri asistenţi: Ionuţ Marius Bobe (Videle), Marius Florin Badea (Râmnicu Vâlcea); arbitru de rezervă: Sorin Andrei Antonie (Bucureşti)
Observatori: Augustus Constantin (Râmnicu Vâlcea) – CCA, Adrian Rămureanu (Bucureşti) – FRF

Sursa: Agerpres