Steaua a câştigat prima ediţie a Cupei Ligii

Finala

Steaua București a cucerit miercuri seara Cupa Ligii Adeplast la fotbal. Campionii au învins în finala de pe Arena Naţională pe Pandurii Tg. Jiu cu 3-0, la pauză 1-0. Roș-albaștrii s-au impus prin golurile marcate de Gabriel Iancu din penalty în minutul 3, Alex Chipciu în minutul 54 și George Țucudean în minutul 67. La partidă au asistat peste 15 mii de spectatori.

Au jucat echipele:

Steaua: Niţă – Papp, Tamaş, Luchin, Latovlevici – Breeveld, Neagu – Chipciu, Iancu (Rusescu din minutul 62), Enceanu (Ad. Popa din minutul 46) – Ţucudean (Vâlceanu din minutul 74). Antrenor: Constantin Gâlcă.

Pandurii Târgu Jiu: Mingote – Unguruşan, Cordoş (Şandru din minutul 20), Vasiljevici, Momcilovici – Mrzljak (Eric din minutul 78), Anton – Răduţ, Nistor, Nicoară (Buleică din minutul 68) – Matulevicius. Antrenor: Edward Iordănescu.

Cartonaşe galbene: Neagu în minutul 34, Breeveld în minutul 56 / Mrzljak în minutul 14, Matulevicius în minutul 50.

Meciul a fost arbitrat de Adrian Comănescu, ajutat la cele două tuşe de asistenţii Adrian Ghinguleac şi Mircea Grigoriu.

Sursa foto: gsp.ro