România va juca pentru medaliile de bronz la Campionatul European de handbal feminin

767

UPDATE, 23.30

Naţionala României va înfrunta Olanda în meciul pentru bronz la Campionatul European de handbal feminin – EHF EURO 2018 din Franţa, în timp ce în finală se vor înfrunta Franţa şi Rusia.

Franţa a învins clar Olanda în a doua semifinală de vineri, cu scorul de 27-21 (12-11), după o repriză secundă de excepţie.

Campioana mondială a controlat şi prima repriză în cea mai mare parte a sa, conducând cu 6-3 (min. 12), 8-4 (16) şi 10-6 (19), dar Olanda a revenit şi a redus ecartul, Franţa având doar un gol în plus la pauză, 12-11.

În min. 35, scorul, era egal, 14-14, dar apoi ”Les Bleues” au marcat patru goluri la rând şi au rupt echilibrul, 18-14 (40). În min. 44 diferenţa de pe tabelă crescuse la şase goluri, 21-15, iar apoi Franţa a ajuns la 25-18 (53), câştigând fără drept de apel, cu 27-21.

Portarul Laura Glauser a reuşit să apere nouă mingi (procentaj de 50%), Estelle Nze Minko a marcat 6 goluri, Laura Flippes, Siraba Dembele Pavlovic au reuşit câte 4, Beatrice Edwige 3 etc.

De la învinse, Lois Abbingh a reuşit 7 goluri, iar Angela Malestein şi Estavana Polman, câte 4.

În finala competiţiei, Franţa va înfrunta campioana olimpică, Rusia, care a întrecut România cu 28-22 (16-15), în prima semifinală de vineri. Meciul pentru aur, o revanşă după ce echipa lui Evgheni Trefilov s-a impus la Rio de Janeiro, în 2016, cu 22-19 în faţa Franţei, se va juca duminică, de la ora 18,30 (ora României).

Rusia şi Franţa au fost adversare şi în primul meci de la EURO 2018, Rusia câştigând cu 26-23.

În finala mică, de la ora 15,00 (la Bucureşti), România va juca împotriva echipa Olandei. Cele două formaţii s-au întâlnit şi în grupa principală, echipa antrenată de Helle Thomsen (ex-CSM Bucureşti) câştigând cu 29-24.

—————————–

Naţionala României a fost învinsă de Rusia cu scorul de 28-22 (16-15), vineri, la Paris, în semifinalele Campionatului European de handbal feminin – EHF EURO 2018 din Franţa, şi va juca pentru medaliile de bronz.

Fără Cristina Neagu, cea mai bună handbalistă a lumii în 2010, 2015 şi 2016, accidentată, România a reuşit să facă un joc bun doar în prima repriză, când a fost aproape tot timpul în avantaj.

România a evoluat excelent în apărare şi foarte bine în atac în prima parte a întâlnirii şi condus cu 2-0, 3-1, iar apoi cu 9-6, 10-7, 11-8, însă Rusia a egalat, 12-12, iar pe finalul primei reprize a trecut în avantaj. Campioana olimpică nu a condus în prima repriză decât de două ori, cu 5-4 şi 16-15, la pauză.

În debutul părţii secunde, echilibrul fragil s-a rupt pe fondul unei inferiorităţi şi al unor erori comise în atac de românce, astfel că Rusia s-a desprins la 19-15, iar România a ajuns la aproape zece minute consecutive fără gol marcat. Echipa antrenată de Ambros Martin s-a apropiat la două goluri, 19-17, dar acesta a fost ultimul zvâcnet al jucătoarelor noastre, după care Rusia s-a distanţat decisiv, la 27-19 (52), scor la care meciul era jucat. Rusia a câştigat cu 28-22.

Ana Viahireva, autoare a 13 goluri, a fost cheia victoriei echipei Rusiei, micuţa handbalistă rusă fiind de neoprit.

România va juca duminică, de la ora 15,00 (ora României), cu învinsa din cealaltă semifinală, Olanda – Franţa. Finala competiţiei se va juca duminică, de la ora 18,30.

Într-un alt meci disputat vineri, pentru poziţiile 5-6, Norvegia a surclasat Suedia cu scorul de 38-29.