Liga Campionilor la fotbal: rezultatele etapei a V-a

FC Barcelona a castigat in deplasarea din Cipru, in Grupa F a Ligii Campionilor

În Liga Campionilor la fotbal s-au jucat partidele din etapa a 5-a. Arsenal, Atletico Madrid, Bayer Leverkusen, Chelsea Londra şi Șahtior Donețk şi-au asigurat calificarea în optimile de finală ale competiţiei, după meciurile de marţi şi miercuri, 25 respectiv 26 noiembrie, şi se alătură celor şase echipe care erau deja calificate după primele patru etape: Real Madrid, Borussia Dortmund, Bayern Munchen, FC Barcelona, PSG și FC Porto.
Rezultate consemnate:
Marţi 25 noiembrie
Grupa E
ŢSKA Moscova (Rusia) – AS Roma (Italia) 1-1. Autorii golurilor sunt V. Berezuţki în minutul 90+3, respectiv Totti în minutul 43.
Manchester City (Anglia) – Bayern Munchen (Germania) 3-2. Au marcat: Agüero în minutele 21 din penalty, 85 şi 90+1, respectiv Xabi Alonso în minutul 40 şi Lewandowski în minutul 45.

Grupa F
APOEL Nicosia (Cipru) – FC Barcelona (Spania) 0-4. Golurile învingătorilor au fost înscrise de Suarez în minutul 27 şi Messi de trei ori, în minutele 38, 58 şi 87.
Paris Saint-Germain (Franţa) – Ajax Amsterdam (Olanda) 3-1. Au înscris: Cavani în minutele 33 şi 83, Ibrahimovici în minutul 79, iar pentru oaspeţi a redus scorul Klaasen în minutul 67.

Grupa G
Schalke 04 (Germania) – Chelsea Londra (Anglia) 0-5. Au marcat: Terry în minutul 2, Willian în minutul 29, Kirchoff în minutul 44 (autogol), Drogba în minutul 76 şi Ramires în minutul 78.
Sporting Lisabona (Portugalia) – NK Maribor (Slovenia) 3-1. Pentru gazde au înscris Mane în minutul 10, Nani în minutul 35 şi Slimani în minutul 65, iar singura reuşită pentru formaţia oaspete a aparţinut tot portughezilor, prin Jefferson în minutul 42 (autogol).

Grupa H
BATE Borisov (Belarus) – FC Porto (Portugalia) 0-3. Oaspeţii au câştigat prin golurile lui Herrera în minutul 56, Martinez în minutul 65 şi Tello în minutul 89.
Şahtior Doneţk (Ucraina) – Athletic Bilbao (Spania) 0-1. Singurul gol al partidei a fost reuşit de San Jose în minutul 68.

Miercuri 26 noiembrie
Grupa A
Atletico Madrid (Spania) – Olympiakos (Grecia) 4-0. Golurile au fost înscrise de Raul Garcia în minutul 9 şi Mandzukici de trei ori, în minutele 38, 62 şi 65.
Malmö (Suedia) – Juventus (Italia) 0-2. Oaspeţii au câştigat prin reuşitele lui Llorente în minutul 49 şi Tevez în minutul 80.

Grupa B
FC Basel (Elveţia) – Real Madrid (Spania) 0-1. Unicul gol al partidei a fost marcat de Cristiano Ronaldo în minutul 35.
Ludogoreţ Razgrad (Bulgaria) – Liverpool (Anglia) 2-2. Au înscris Abalo în minutul 3 şi Terziev în minutul 88, respectiv Lambert în minutul 8 şi Hendersonîn minutul 37.

Grupa C
Zenit Sankt Petersburg (Rusia) – Benfica (Portugalia) 1-0. Gazdele au câştigat prin reuşita lui Danny din minutul 79.
Bayer Leverkusen (Germania) – AS Monaco (Franţa) 0-1.  Singurul gol al partidei a fost înscris de Ocampos în minutul 72.

Grupa D
Anderlecht (Belgia) – Galatasaray (Turcia) 2-0.  Golurile au fost marcate de Mbemba în minutele 44 şi 86.
Arsenal (Anglia) – Borussia Dortmund (Germania) 2-0.  Au înscris: Sanogo în minutul 2 şi A. Sanchez în minutul 57.
sursa foto: digisport.ro