[VIDEO-AUDIO] Competiție internațională de baschet la Reșița, pentru juniori și seniori

514

Sala de sport a Liceului Traian Vuia a găzduit cea de-a doua ediție a ”Cupei Reșița” la baschet, eveniment sportiv la care au participat atât echipe de seniori cât și formații de copii. Formațiile participante au fost din România și Serbia.

Turneul s-a desfășurat pe două categorii: seniori și copii sub 14 ani, la fiecare secțiune fiind înscrise patru echipe. Formația din Serbia, prezentă în sala de sport a Liceului Traian Vuia, a sosit la Reșița de la Biserica Albă.

Marius Berinde, reprezentant al comisiei de organizare a ”Cupei Reșița” a vorbit despre întreceri:

În întrecerea seniorilor s-a impus echipa din Serbia, de la Biserica Albă, care a învins în finală, cu 38-31, formația Old Boys Reșița.

În meciul pentru locurile 3-4, formația din Moldova Nouă a trecut de echipa Young Boys Reșița cu scorul de 47-35.

În categoria copiilor sub 14 ani, Cupa a fost câștigată de jucătorii de la CSS Timișoara, care au dispus în finală de formația Reșiței cu 41 – 25.

”Cupa Reșița” la baschet a fost organizată cu sprijinul Direcției Județene pentru Sport și Tineret și al Primăriei municipiului.

sursa foto: Marius Berinde/Cristina Corocan