Ascultă Radio România Reșița Live

O nouă regulă pentru combaterea violenței domestice, în dezbatere. Predoiu: „Se înlătură orice posibilitate de interpretare greşită a poliţistului”

„Proiectul creşte protecţia victimelor violenţei domestice, după analiza recentelor cazuri grave de violenţă domestică care au demonstrat că încă mai sunt breşe în sistemul poliţienesc, dar şi cel judiciar”, a spus ministrul de Interne.

O nouă regulă pentru combaterea violenței domestice, în dezbatere. Predoiu: „Se înlătură orice posibilitate de interpretare greşită a poliţistului”

Articol editat de Valentina Adam, 18 noiembrie 2025, 19:35

Ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, a semnat, marţi, 18 noiembrie, două proiecte de acte normative şi două ordine ministeriale. Unul dintre proiecte se referă la o nouă regulă referitoare la combaterea violenței domestice.

Potrivit ministrului Afacerilor Interne, proiectul referitor la combaterea violenței domestice prevede „expres şi explicit” faptul că poliţiştii care constată încălcarea unui ordin de protecţie sau a unui ordin de protecţie provizoriu au obligaţia legală de a prezenta agresorul procurorului competent, imediat după găsirea acestuia, pentru a analiza şi dispune cu privire la eventuale măsuri preventive.

Scopul acestei prevederi, conform ministrului, este acela de a înlătura breșele și de a elimina orice posibilitate de apreciere subiectivă tolerantă a poliţiştilor şi procurorilor.

„Cea de-a patra decizie vizează combaterea violenţei domestice. Am semnat un proiect legislativ care va îmbunătăţi Legea nr.217/2003 privind prevenirea şi combaterea violenţei domestice. Proiectul creşte protecţia victimelor violenţei domestice, după analiza recentelor cazuri grave de violenţă domestică care au demonstrat că încă mai sunt breşe în sistemul poliţienesc, dar şi cel judiciar”, a mai declarat ministrul de Interne.

Cătălin Predoiu a precizat că, potrivit statisticilor oficiale, în ultimii ani poliţiştii au salvat nenumărate victime intervenind pentru protejarea lor, dar recentele cazuri cu violenţă domestică au arătat că încă mai sunt breşe create de aprecieri subiective greşite privind nivelul de intervenţie şi aplicarea procedurilor.

Ministrul susține că prin noua regulă se înlătură orice posibilitate de interpretare greşită a poliţistului, el va reţine şi prezenta imediat procurorului pe oricine încalcă un ordin provizoriu de protecţie.

„Sigur, o astfel de modificare trebuie mai întâi dezbătută public şi astăzi am urcat pe site acest proiect pentru dezbatere. De asemenea, el trebuie analizat şi de Ministerul Justiţiei, care este coiniţiator pe acest tip de instrument”, a mai spus Cătălin Predoiu, potrivit Agerpres.

Proiecte privind traficul rutier, unificarea dispeceratelor și activitatea Jandarmeriei

De asemenea, ministrul de Interne a semnat un proiect de act normativ și două ordine ministeriale privind traficul rutier, unificarea dispeceratelor și o nouă concepţie de pază a Jandarmeriei Române.

„Sunt decizii importante, care vor schimba radical monitorizarea traficului rutier şi sancţionarea indisciplinaţilor care pun în pericol pietonii şi participanţii la traficul rutier. Sunt decizii care vor transforma acţiunea Jandarmeriei de protejare a cetăţenilor şi comunităţii. Nu în ultimul rând, decizii pentru a creşte eficienţa în sancţionarea violenţei domestice”, a declarat Cătălin Predoiu, marţi, potrivit site-ului MAI.

Marţi a fost semnat proiectul de OUG pentru dezvoltarea „Sistemului E – Sigur – Sistem Integrat de Monitorizare Rutieră”.

„De la începutul anului 2025, imaginile şi informaţiile colectate de cele 700 de camere mobile de luat vederi ale MAI sunt colectate digital în centre de monitorizare şi dispecerate.

Prin această ordonanţă de urgenţă vom extinde colectarea imaginilor prin conectarea progresivă a tuturor camerelor de luat vederi instalate de autorităţile locale şi procesarea integrată a tuturor acestor informaţii, precum şi a celor înregistrate de camerele de bord ale participanţilor la traficul rutier”, a spus Predoiu.

El a precizat că nu este vorba de un „Big Brother”, ci de un scut digital de protecţie şi de siguranţă, prin care cei care sunt iresponsabili în trafic sunt identificaţi, sancţionaţi sau scoşi din trafic pentru a nu mai pune pe alţii în pericol.

„Prin Ordinul ministrului Afacerilor Interne nr. 99/2025 am creat cadrul legal pentru utilizarea imaginilor autorităţilor locale la constatarea automată a contravenţiilor – o etapă esenţială pentru digitalizarea controlului rutier. Acţionăm complementar pe trei linii: constatarea directă în teren, monitorizarea automată şi procesarea sesizărilor video transmise de către conducătorii auto”, a afirmat Cătălin Predoiu.

Pentru prima dată în România, a fost propus ca un procent din amenzile achitate voluntar să fie direcţionat către educaţia rutieră şi mentenanţa sistemelor tehnice, în acord cu bunele practici europene.

Următorul pas, potrivit ministrului, va fi folosirea inteligenţei artificiale în monitorizarea traficului rutier, aşa cum se întâmplă deja în alte ţări europene sau non-europene.

„În al doilea rând, astăzi am semnat un ordin ministerial prin care am aprobat şi dispus punerea etapizată în aplicare a Noului Sistem de Dispecerate al MAI. Acest sistem este în strânsă legătură cu Sistemul E-Sigur de Monitorizare a Traficului Rutier”, a mai declarat Cătălin Predoiu.

În prezent, în sistemul MAI funcţionează 802 servicii de permanenţă operate cu aproape 6.000 de posturi, majoritatea la nivel judeţean.

Noul model prevede realocarea a aproximativ 20% din personal către structurile operative din teren, un sistem unitar de organizare la nivelul MAI, prin care apelul la 112 este transmis direct de la dispeceratul judeţean de Poliţie către echipele de intervenţie din teren, procesarea rapidă a datelor şi redistribuirea optimă a resurselor.

„În al treilea rând, astăzi am semnat un ordin ministerial prin care am aprobat şi dispus punerea în aplicare a Noului Concept de Pază al Jandarmeriei Române. Acest ordin dislocă trupele fixate la pază lângă clădiri, care vor merge acum în patrulare şi intervenţie mobilă. Clădirile se vor păzi cu tehnologie conectată la centrele de comandă ale Jandarmeriei şi intervenţia unităţilor mobile alertate şi, dacă beneficiarii doresc, cu pază privată”, a mai spus Cătălin Predoiu.

Jandarmeria Română asigură paza a 1.443 de obiective, cu aproximativ 9.000 de funcţii, ceea ce reprezintă 55% din efectivele operative. Peste 80% dintre acestea implică staţionarea jandarmului într-un punct fix, ceea ce limitează aria din spaţiul spaţiul public în care el poate furniza cetăţeanului siguranţă.

„Noua concepţie pleacă de la existenţa noilor tehnologii digitale care permit combinarea acţiunii umane cu mijloacele tehnice în siguranţa publică. Noua concepţie reorganizează radical modul de acţiune al Jandarmeriei. Este modernizat sistemul de protecţie prin conectarea tuturor obiectivelor la dispeceratele de monitorizare ale Jandarmeriei – de la 15% la 100%, prin integrarea tehnologiilor avansate de securitate şi prin standardizarea procedurilor de alarmare şi intervenţie”, a mai afirmat Predoiu.

Oficialul a arătat că dispozitivele de pază se reconfigurează prin reducerea obiectivelor cu post fix de la 1.273 la 252, includerea a aproximativ 1.180 de obiective în aria patrulelor mobile şi creşterea protecţiei inteligente (monitorizare + patrulare) de la 16% la 30%.

Resursele se vor reorienta şi astfel aproximativ 3.000 de jandarmi vor fi redirecţionaţi din posturile fixe interioare către activitatea din teren, iar efectivele pentru transporturile speciale cresc de la 439 la aproximativ 800.

Cătălin Predoiu a precizat că aceste patru instrumente – două legi şi două ordine ministeriale – semnate marţi reprezintă un ansamblu coerent de reconfigurări şi modernizări ale MAI, fără precedent în ultimii 10-20 de ani.

Foto: Facebook | Cătălin Predoiu

Nicușor Dan convoacă partidele parlamentare la consultări pentru desemnarea unui nou premier
Naţional marți, 23 iunie 2026, 10:31

Nicușor Dan convoacă partidele parlamentare la consultări pentru desemnarea unui nou premier

Președintele României, Nicușor Dan, a convocat pentru marți, 23 iunie 2026, consultări cu toate formațiunile politice reprezentate în...

Nicușor Dan convoacă partidele parlamentare la consultări pentru desemnarea unui nou premier
Bolojan: România are nevoie urgent de un Guvern cu puteri depline; PNL este pregătit să contribuie la o soluție
Naţional marți, 23 iunie 2026, 08:42

Bolojan: România are nevoie urgent de un Guvern cu puteri depline; PNL este pregătit să contribuie la o soluție

România are nevoie urgent de un Guvern cu puteri depline, a declarat marți președintele PNL, Ilie Bolojan, premier interimar, notează Agerpres....

Bolojan: România are nevoie urgent de un Guvern cu puteri depline; PNL este pregătit să contribuie la o soluție
UPDATE/Simion: Nu luăm în calcul în acest moment un vot pentru Adrian Veştea; aşteptăm clarificări de la Nicuşor Dan
Naţional luni, 22 iunie 2026, 20:25

UPDATE/Simion: Nu luăm în calcul în acest moment un vot pentru Adrian Veştea; aşteptăm clarificări de la Nicuşor Dan

Președintele AUR, George Simion, a declarat, luni, după discuțiile cu premierul desemnat că, ‘în acest moment’, parlamentarii AUR nu...

UPDATE/Simion: Nu luăm în calcul în acest moment un vot pentru Adrian Veştea; aşteptăm clarificări de la Nicuşor Dan
Veștea, la ieșirea din sediul AUR: Am deschidere pentru orice solicitare ce poate duce la o bună guvernare
Naţional luni, 22 iunie 2026, 20:23

Veștea, la ieșirea din sediul AUR: Am deschidere pentru orice solicitare ce poate duce la o bună guvernare

Premierul desemnat, Adrian Veștea, a declarat, luni, la ieșirea din sediul AUR, că a discutat o serie de măsuri economice pe care reprezentanții...

Veștea, la ieșirea din sediul AUR: Am deschidere pentru orice solicitare ce poate duce la o bună guvernare
Naţional luni, 22 iunie 2026, 17:31

Veștea: Sunt un om al dialogului, voi avea o întâlnire cu președintele AUR

Premierul desemnat, Adrian Veștea, anunță că va avea o întâlnire cu președintele AUR, George Simion, punctând că este ‘un om al...

Veștea: Sunt un om al dialogului, voi avea o întâlnire cu președintele AUR
Naţional luni, 22 iunie 2026, 15:35

Fost consilier din Ministerul Afacerilor Externe, acord de recunoaștere a vinovăției într-un dosar DNA cu prejudiciu de peste 8,4 milioane de lei

Procurorii Direcției Naționale Anticorupție au sesizat instanța de judecată cu acordul de recunoaștere a vinovăției încheiat cu Păune...

Fost consilier din Ministerul Afacerilor Externe, acord de recunoaștere a vinovăției într-un dosar DNA cu prejudiciu de peste 8,4 milioane de lei
Naţional luni, 22 iunie 2026, 10:58

Ședința conducerii Parlamentului pentru învestirea Guvernului Veștea, suspendată după o dispută privind sigla PNL

Ședința Birourilor permanente reunite ale Parlamentului, programată luni, la ora 10:00, a fost suspendată și urmează să fie reluată la ora...

Ședința conducerii Parlamentului pentru învestirea Guvernului Veștea, suspendată după o dispută privind sigla PNL
Naţional luni, 22 iunie 2026, 07:11

Adrian Veștea a depus la Parlament programul de guvernare și lista miniștrilor pentru viitorul Cabinet

Premierul desemnat Adrian Veștea a depus la Parlament programul de guvernare și lista miniștrilor propuși pentru viitorul Cabinet. Noul Executiv...

Adrian Veștea a depus la Parlament programul de guvernare și lista miniștrilor pentru viitorul Cabinet