Ascultă Radio România Reșița Live

Ministrul Energiei se așteaptă la scumpirea benzinei și a motorinei cu 3-5 bani, în următoarea perioadă, pe fondul conflictului din Orientul Mijlociu

Ministrul Energiei se așteaptă la scumpirea benzinei și a motorinei cu 3-5 bani, în următoarea perioadă, pe fondul conflictului din Orientul Mijlociu, dar respinge zvonurile conform cărora carburanții ar putea ajunge să coste 10 lei. Precizează că România are suficiente depozite, inclusiv de gaze naturale, pentru a evita o eventuală penurie.

Ministrul Energiei se așteaptă la scumpirea benzinei și a motorinei cu 3-5 bani, în următoarea perioadă, pe fondul conflictului din Orientul Mijlociu

Articol editat de Casandra Silitra, 2 martie 2026, 13:16

Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, a declarat, în legătură cu apariţia unor zvonuri privind creşterea preţului la combustibil din cauza conflictului din Orientul Mijlociu, că nu există, la acest moment, niciun motiv ca preţul la pompă să ajungă 10 lei. “Ne-am asigurat că nu se foloseşte acest context internaţional pentru o eventuală speculă din partea unor actori economici pentru că o creştere mai mare de 3-5 bani la pompă nu este justificată în momentul de faţă, iar acele speculaţii care au apărut în spaţiul public cu motorina sau benzina 10 lei sunt nişte minciuni sfruntate, vreau să le dezavuez total, pentru că nu există în momentul de faţă niciun argument raţional, comercial, economic pentru care s-ar putea să ajungă preţul la pompă la aceste cote de 10 lei sau apropiat de 10 lei”, a precizat ministrul Energiei.

Bogdan Ivan a amintit asupra unei situații similare de anul trecut, din luna octombrie, în contextul sancţiunilor împotriva Lukoil, cu închiderea Rafinăriei Petrotel, când “unii au speculat, de asemenea” că motorina şi benzina vor ajunge la 10 lei la pompă: “Vreau să fie foarte clar, ceea ce înseamnă conflict internaţional care nu poate să fie influenţat de România e un lucru şi poate să influenţeze, dar într-o marjă destul de redusă, dar tot ceea ce încearcă unii să se folosească în acest context internaţional doar pentru a creşte artificial preţurile îi blocăm, ci toate instrumentele statului români”.

În contextul în care cotațiile de referință ale gazelor naturale europene au crescut brusc, cu 25% luni dimineață, din cauza conflictului din Orientul Mijlociu, ministrul Energiei a spus că România, “din fericire”, produce aproximativ 90% din gazele pe care le consumă în momentul de faţă: “Din acest motiv este extrem de important pentru strategia de securitate energetică a României în perioada următoare să ne asigurăm, pe de o parte, că producem suficiente gaze pentru piaţa internă şi doi să ne diversificăm capacităţile de aprovizionare cu gaze, atât în România, cât şi în întreaga regiune. (…) Vorbim de o piaţă în care astăzi, la nivel naţional, noi ne acoperim aproximativ 90% din consumul intern“. De asemenea, ministrul a mai spus că depozitele de gaze în România sunt, la acest moment, “undeva la 40%”, cu aproximativ 10% peste media Uniunii Europene.

El a explicat că, de la 1 aprilie 2026, va exista un mecanism cu preț reglementat atât la producător, cât şi la transportator, distribuitor, furnizor, iar că, în România, “gazele naturale pentru populaţie se vând la un preţ plafonat, ceea ce automat va duce la stabilitatea preţului şi indiferent de contexte, nu va putea să crească acest preţ”. De asemenea, ministrul a mai spus că depozitele de gaze în România sunt, la acest moment, “undeva la 40%”, cu aproximativ 10% peste media Uniunii Europene.

Ministrul Energiei a respins scenariul unei scumpiri cu 30% a carburanților, “așa cum speculau unii specialiști. Exclud acest scenariu, vreau să fie foarte clar, vreau să elimin scenariul în care se introduce panică la nivel naţional, pe un scenariu care sper să nu dureze încă foarte mult”.

Bogdan Ivan a mai spus că România este pregătită pentru a face față unei penurii și pentru a ţine “un preţ stabil la motorină şi la benzină”, cu depozitele care sunt astăzi la nivel naţional, la toţi operatorii economici şi cu depozitele de urgenţă pe care le are şi pot fi eliberate în situaţii excepţionale, prin ordin de ministru.

Etichete:
Bolojan: România are nevoie urgent de un Guvern cu puteri depline; PNL este pregătit să contribuie la o soluție
Naţional marți, 23 iunie 2026, 08:42

Bolojan: România are nevoie urgent de un Guvern cu puteri depline; PNL este pregătit să contribuie la o soluție

România are nevoie urgent de un Guvern cu puteri depline, a declarat marți președintele PNL, Ilie Bolojan, premier interimar, notează Agerpres....

Bolojan: România are nevoie urgent de un Guvern cu puteri depline; PNL este pregătit să contribuie la o soluție
UPDATE/Simion: Nu luăm în calcul în acest moment un vot pentru Adrian Veştea; aşteptăm clarificări de la Nicuşor Dan
Naţional luni, 22 iunie 2026, 20:25

UPDATE/Simion: Nu luăm în calcul în acest moment un vot pentru Adrian Veştea; aşteptăm clarificări de la Nicuşor Dan

Președintele AUR, George Simion, a declarat, luni, după discuțiile cu premierul desemnat că, ‘în acest moment’, parlamentarii AUR nu...

UPDATE/Simion: Nu luăm în calcul în acest moment un vot pentru Adrian Veştea; aşteptăm clarificări de la Nicuşor Dan
Veștea, la ieșirea din sediul AUR: Am deschidere pentru orice solicitare ce poate duce la o bună guvernare
Naţional luni, 22 iunie 2026, 20:23

Veștea, la ieșirea din sediul AUR: Am deschidere pentru orice solicitare ce poate duce la o bună guvernare

Premierul desemnat, Adrian Veștea, a declarat, luni, la ieșirea din sediul AUR, că a discutat o serie de măsuri economice pe care reprezentanții...

Veștea, la ieșirea din sediul AUR: Am deschidere pentru orice solicitare ce poate duce la o bună guvernare
Veștea: Sunt un om al dialogului, voi avea o întâlnire cu președintele AUR
Naţional luni, 22 iunie 2026, 17:31

Veștea: Sunt un om al dialogului, voi avea o întâlnire cu președintele AUR

Premierul desemnat, Adrian Veștea, anunță că va avea o întâlnire cu președintele AUR, George Simion, punctând că este ‘un om al...

Veștea: Sunt un om al dialogului, voi avea o întâlnire cu președintele AUR
Naţional luni, 22 iunie 2026, 15:35

Fost consilier din Ministerul Afacerilor Externe, acord de recunoaștere a vinovăției într-un dosar DNA cu prejudiciu de peste 8,4 milioane de lei

Procurorii Direcției Naționale Anticorupție au sesizat instanța de judecată cu acordul de recunoaștere a vinovăției încheiat cu Păune...

Fost consilier din Ministerul Afacerilor Externe, acord de recunoaștere a vinovăției într-un dosar DNA cu prejudiciu de peste 8,4 milioane de lei
Naţional luni, 22 iunie 2026, 10:58

Ședința conducerii Parlamentului pentru învestirea Guvernului Veștea, suspendată după o dispută privind sigla PNL

Ședința Birourilor permanente reunite ale Parlamentului, programată luni, la ora 10:00, a fost suspendată și urmează să fie reluată la ora...

Ședința conducerii Parlamentului pentru învestirea Guvernului Veștea, suspendată după o dispută privind sigla PNL
Naţional luni, 22 iunie 2026, 07:11

Adrian Veștea a depus la Parlament programul de guvernare și lista miniștrilor pentru viitorul Cabinet

Premierul desemnat Adrian Veștea a depus la Parlament programul de guvernare și lista miniștrilor propuși pentru viitorul Cabinet. Noul Executiv...

Adrian Veștea a depus la Parlament programul de guvernare și lista miniștrilor pentru viitorul Cabinet
Naţional duminică, 21 iunie 2026, 11:08

PSD decide astăzi dacă intră în Guvernul Veștea. Social-democrații cer măsuri pentru populație și economie

PSD va decide duminică, 21 iunie, dacă intră în Guvernul propus de Adrian Veștea. Consiliul Politic Național al social-democraților a fost...

PSD decide astăzi dacă intră în Guvernul Veștea. Social-democrații cer măsuri pentru populație și economie