Ascultă Radio România Reșița Live

Viaţa bolnavilor cu hemofilie din România este pusă în pericol din lipsă de tratament

Viaţa persoanelor care suferă de hemofilie, boală ereditară rară, care se manifestă prin tulburări de coagulare a sângelui este afectată în această perioadă de lipsa medicamentelor. Fiolele care îi ţin în viaţă se găsesc tot mai greu pentru că stocurile spitalelor sunt pe avarie din lipsă de fonduri. Asociaţia Română de Hemofilie a fãcut demersuri în acest sens către Ministerul Sănătăţii şi Casa Naţională de Asigurări de Sănătate pentru a rezolva problema, a declarat pentru Radio România Reşiţa, Daniel Andrei, preşedintele acestei organizaţii:

Viaţa bolnavilor cu hemofilie din România este pusă în pericol din lipsă de tratament

Articol editat de Daiana Rosca, 31 octombrie 2023, 16:48

„Ne-am exprimat și noi îngrijorarea cu privire la disponibilitatea produselor de tratament de la nivelul multor unități sanitare. La alte spitale cantitatea de tratament a fost una insuficientă astfel încât nu s-a putut acoperi necesarul pentru toți pacienții, am constatat cu îngrijorare regretăm că acest lucru se datorează unei lipse de finanțări a programului de hemofilie am avut situații de exemplu, când pacient cu hemoragie internă a trebuit să intervină urgent și a fost foarte dificil de a fi rezolvat acest lucru, el este în afara oricărui pericol dar a fost foarte greu de gestionat situația.

Am transmis la rândul nostru hârtii oficiale către instituțiile responsabile astfel încât ne-am exprimat această îngrijorare și faptul că ar trebui intervenit mai urgent pentru că așa cum știm hemofilia este o afecțiune gravă, e o afecțiune cronică sperăm ca aceste lucruri să se rezolve cât mai repede pentru că e vorba de viețile unor oameni.

Timpul pentru noi are o altă dimensiune, fiecare zi din viața noastră se lasă cu anumite repercursiuni adică cu sângerări cu articulații care vor fi afectate în timp dacă nu vom fi tratați cât mai repede.”

În evidenţele Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate sunt 900 de pacienţi cu hemofilie, aflaţi în tratament, însă în realitate numărul acestora ar ajunge la 2.000.

Sursa foto:pixabay

Ioan Popa, după numirea lui Adrian Veştea: „Este un moment jenant„
Actualitate duminică, 14 iunie 2026, 14:54

Ioan Popa, după numirea lui Adrian Veştea: „Este un moment jenant„

Președintele României, Nicușor Dan, a anunțat duminică faptul că Eugen Tomac și-a depus mandatul de premier desemnat. În locul acestuia,...

Ioan Popa, după numirea lui Adrian Veştea: „Este un moment jenant„
Au început lucrările de salvare a Bisericii Romano-Catolice din Văliug. Intervenție de urgență pentru protejarea unui monument valoros din Banat
Actualitate duminică, 14 iunie 2026, 13:20

Au început lucrările de salvare a Bisericii Romano-Catolice din Văliug. Intervenție de urgență pentru protejarea unui monument valoros din Banat

Un monument legat de istoria Gărâna Jazz Festival În anul 2016, când festivalul își sărbătorea cea de-a 20-a ediție, Fundația Culturală...

Au început lucrările de salvare a Bisericii Romano-Catolice din Văliug. Intervenție de urgență pentru protejarea unui monument valoros din Banat
ANM: Cod galben de vânt, vijelii și grindină în cea mai mare parte a țării. Banatul, printre regiunile vizate de avertizare
Actualitate duminică, 14 iunie 2026, 13:10

ANM: Cod galben de vânt, vijelii și grindină în cea mai mare parte a țării. Banatul, printre regiunile vizate de avertizare

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o avertizare Cod Galben de intensificări ale vântului, vijelii și instabilitate...

ANM: Cod galben de vânt, vijelii și grindină în cea mai mare parte a țării. Banatul, printre regiunile vizate de avertizare
Reșița deschide două Centre de Colectare prin Aport Voluntar. Investiție de peste 9 milioane de lei în managementul deșeurilor
Actualitate duminică, 14 iunie 2026, 11:43

Reșița deschide două Centre de Colectare prin Aport Voluntar. Investiție de peste 9 milioane de lei în managementul deșeurilor

Municipiul Reșița marchează un pas important în modernizarea sistemului de gestionare a deșeurilor, odată cu finalizarea proiectului de...

Reșița deschide două Centre de Colectare prin Aport Voluntar. Investiție de peste 9 milioane de lei în managementul deșeurilor
Actualitate duminică, 14 iunie 2026, 11:30

Buziașul își extinde sistemul de supraveghere video. Alte 124 de camere, instalate printr-un proiect finanțat din PNRR

Gradul de siguranță în orașul Buziaș crește odată cu finalizarea unei noi investiții realizate cu fonduri europene. Autoritățile locale au...

Buziașul își extinde sistemul de supraveghere video. Alte 124 de camere, instalate printr-un proiect finanțat din PNRR
Actualitate duminică, 14 iunie 2026, 10:31

Tinerii absolvenți din Caraș-Severin pot primi indemnizație de șomaj și primă de inserție. Condiția: înscrierea la AJOFM în 60 de zile

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Caraș-Severin îi așteaptă pe absolvenții instituțiilor de învățământ, promoția...

Tinerii absolvenți din Caraș-Severin pot primi indemnizație de șomaj și primă de inserție. Condiția: înscrierea la AJOFM în 60 de zile
Actualitate duminică, 14 iunie 2026, 09:40

Aquatim majorează tarifele la apă și canalizare de la 1 iulie 2026. Cât vor plăti clienții din județul Timiș

Aquatim S.A. anunță modificarea tarifelor pentru serviciile de alimentare cu apă potabilă și canalizare, începând cu data de 1 iulie 2026....

Aquatim majorează tarifele la apă și canalizare de la 1 iulie 2026. Cât vor plăti clienții din județul Timiș
Actualitate duminică, 14 iunie 2026, 05:50

Peste 100 de locuri de muncă disponibile în Caraș-Severin. Ce posturi sunt oferite în Reșița, Caransebeș și Băile Herculane

Peste 100 de locuri de muncă disponibile în Caraș-Severin. Ce posturi sunt oferite în Reșița, Caransebeș și Băile Herculane   Agenția...

Peste 100 de locuri de muncă disponibile în Caraș-Severin. Ce posturi sunt oferite în Reșița, Caransebeș și Băile Herculane