Timișoara investește în viitor: echipele CSH și CyberMoon, sprijinite pentru campionatele mondiale și europene de robotică
Primăria Municipiului Timișoara anunță sprijin financiar pentru două dintre cele mai performante echipe de robotică din oraș, CSH și CyberMoon, calificate la competiții internaționale de prestigiu din cadrul programului FIRST Tech Challenge.
Articol editat de Valentina Adam, 9 aprilie 2026, 13:07
Suma totală propusă pentru acoperirea cheltuielilor de transport și cazare este de 360.000 de lei. Banii urmând să fie aprobati într-o viitoare ședință de Consiliu Local.
Primarul Dominic Fritz a subliniat importanța susținerii tinerilor performanți:
„Suntem mândri de munca, creativitatea și pasiunea acestor tineri care duc numele Timișoarei în cele mai prestigioase competiții internaționale. Le dorim succes, premii valoroase și îi asigurăm că eforturile lor sunt văzute și apreciate la Timișoara.”
Echipa CSH, calificare la Campionatul Mondial din SUA
Echipa CSH, reprezentând Colegiul Național Pedagogic „Carmen Sylva” Timișoara, a obținut Premiul I – Inspire Award la etapa națională FIRST Tech Challenge.
Această performanță le-a adus calificarea, pentru al doilea an consecutiv, la Campionatul Mondial de Robotică, care va avea loc în Houston, Texas, Statele Unite ale Americii, în perioada 29 aprilie – 2 mai 2026.
CyberMoon, reprezentanta Timișoarei la European Premier Event
Echipa CyberMoon, de la Colegiul Național „C.D. Loga” Timișoara, a câștigat Premiul III – Sustain Award la aceeași competiție națională.
Aceștia vor participa la European Premier Event 2026, unul dintre cele mai importante evenimente internaționale din circuitul FIRST Tech Challenge, organizat în Eindhoven, Olanda, între 16 și 20 iunie 2026.
Investiție în educație și performanță
Inițiativa face parte din strategia Primăriei de a susține excelența în educație și performanțele elevilor din învățământul preuniversitar.
Începând cu 2024, municipalitatea organizează anual Gala Performanței în Învățământul Preuniversitar, eveniment prin care sunt recompensați elevii și profesorii care obțin rezultate remarcabile la competiții naționale și internaționale.
Urmărește-ne și pe Google News