Renaşte Staţiunea Mărghitaş!
Staţiunea Mărghitaş, situată la 3 km de oraşul Anina începe să redevină ce a fost odată. Aflată în insolvenţă, baza de agrement a fost preluată în anul 2013 în administrare de primăria Anina. Un an mai târziu, administraţia locală a reuşit să reintroduscă motelul în circuitul turistic. Deocamdată a fost renovat doar parterul, au fost renovate 10 camere şi bucătăria. După cum ne-a declarat primarul Gheorghe Românu, lucrările de modernizare vor continua, la Mărghitaş urmând să se poată caza 60 de persoane. Gheorghe Românu a afirmat că a achiziţionat şi 1,5 hectare de teren, suprafaţă situată în faţa lacului Mărghitaş, unde pe vremuri turiştii se puteau plimba cu hidrobicicleta sau barca. Mărghitaş este primul lac artificial construit special pentru vizitatori. Staţiunea a fost construită în 1970. La început a fost finanţată de primăria Anina, în 1990 a fost predată la Oficiul Judeţean de Turism Caraş-Severin, apoi a ajuns la un privat. (Mirabela Afronie)
Articol editat de Mirabela Afronie, 22 februarie 2015, 14:00
Foto http://turism-anina.blogspot.ro