Până astăzi, 25 februarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 791.971 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 733.616 pacienți au fost declarați vindecați. În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.923 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba15381802,33
2.Arad170961071,37
3.Argeș21005380,63
4.Bacău20126771,14
5.Bihor21121540,88
6.Bistrița-Năsăud8719270,81
7.Botoșani10830301,13
8.Brașov316681832,62
9.Brăila9744280,69
10.Buzău9488270,6
11.Caraș-Severin8276480,92
12.Călărași7561110,66
13.Cluj394521772,66
14.Constanța317901651,31
15.Covasna5901210,75
16.Dâmbovița17671871,19
17.Dolj19207681,45
18.Galați20213981,08
19.Giurgiu7742400,97
20.Gorj6700371,51
21.Harghita6190210,66
22.Hunedoara154241102,14
23.Ialomița8160220,85
24.Iași333411351,06
25.Ilfov310301972,58
26.Maramureș166331603,08
27.Mehedinți5988230,86
28.Mureș17853520,95
29.Neamț13851751,04
30.Olt11259380,76
31.Prahova27159460,67
32.Satu Mare9691651,75
33.Sălaj7893441,6
34.Sibiu19843671,68
35.Suceava20808831,19
36.Teleorman9773411,15
37.Timiș381374124,45
38.Tulcea6375180,69
39.Vaslui12896500,97
40.Vâlcea11774571,18
41.Vrancea8186260,6
42.Mun. București1279305232,42
43.Cazuri noi  2086*255 
 TOTAL791.9713.923

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 723 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA14
2ARAD35
3ARGEŞ17
4BACĂU16
5BIHOR6
6BISTRIŢA-NĂSĂUD3
7BOTOŞANI24
8BRĂILA7
9BRAŞOV22
10BUZĂU3
11CĂLĂRAŞI4
12CARAŞ-SEVERIN14
13CLUJ17
14CONSTANŢA51
15COVASNA7
16DÂMBOVIŢA10
17DOLJ9
18GALAŢI11
19GIURGIU10
20GORJ16
21HARGHITA5
22HUNEDOARA20
23IALOMIŢA6
24IAŞI23
25ILFOV20
26MARAMUREŞ19
27MEHEDINŢI3
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI81
29MUREŞ20
30NEAMŢ16
31OLT14
32PRAHOVA19
33SĂLAJ14
34SATU MARE21
35SIBIU20
36SUCEAVA30
37TELEORMAN27
38TIMIŞ36
39TULCEA3
40VÂLCEA7
41VASLUI4
42VRANCEA19
 Total723

Până astăzi, 20.167 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.