[FOTO] Avansări în grad şi competiţii sportive de 1 Decembrie

avansari in grad politia (2)

La sediul Inspectoratului de Poliţiei Judeţean Caraş-Severin a avut loc astăzi festivitatea de avansare în grad a 117 poliţişti. Cei 92 de agenţi şi 25 de ofiţeri au fost felicitaţi de conducere pentru rezultatele obţinute în anul în curs. Festivitatea a debutat cu un moment de reculegere pentru poliţistul de la Centrul de Reţinere şi Arestare Preventivă care a decedat în această săptămână, în urma unui tragic accident.

În conformitate cu legislația specifică, polițiștii pot fi avansați în gradul profesional următor cu ocazia zilei Armei din care fac parte, precum și a Zilei Naționale a României – 1 Decembrie, iar pentru merite excepționale în tot cursul anului.

Corpul Naţional al Poliţiştilor împreună cu Regiunea I.P.A. Caraş-Severin şi sindicatele poliţiştilor au organizat competiţia de fotbal, intitulată sugestiv „Cupa 1 Decembrie”, la care au participat nouă echipe din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Caraş-Severin. Cupa a fost câştigată de echipa I.P.A, urmată pe locul II de echipa Poliţiei Municipiului Reşiţa, iar pe locul III s-a situat echipa Serviciului Rutier.

O altă competiţie sportivă la care au participat 26 de poliţişti este cea de table, concursul având loc la sediul I.P.J. Caraş-Severin. Locul I a fost revendicat de cms.şef Roman Cocolea – şeful Serviciului Ordine Publică, pe locul II s-a situat ag.şef pr. Daniel Pupăzan de la Serviciul de Investigaţii criminale, iar locul III a fost câştigat de cms.şef Viorel Iana din cadrul Serviciului Logistic.