Prima pagină » Actualitate » Criză financiară la Spitalul Municipal Caransebeș: furnizorul de hrană amenință cu întreruperea livrărilor din cauza datoriilor de peste 1,4 milioane de lei
Criză financiară la Spitalul Municipal Caransebeș: furnizorul de hrană amenință cu întreruperea livrărilor din cauza datoriilor de peste 1,4 milioane de lei
Spitalul Municipal de Urgență Caransebeș se confruntă cu o situație financiară critică. Alocația de hrană destinată pacienților nu a fost plătită către furnizorul de servicii de catering de la începutul anului 2025. Managerul unității medicale a confirmat, într-o declarație pentru presă, că valoarea totală a restanței a ajuns la 1.460.000 de lei.
Articol editat de Valentina Adam,
15 octombrie 2025, 20:48
„Vă confirm că această sumă nu a fost achitată de la începutul anului până în prezent. Este vorba despre bani asigurați prin transfer de la bugetul de stat, prin Ministerul Sănătății, către bugetul Fondului Național Unic de Asigurări Sociale de Sănătate. Practic, vorbim despre fonduri primite de la minister care trebuiau să ajungă la furnizorul de hrană, dar nu au ajuns”, a explicat managerul spitalului.
Hrana pacienților, la un pas de a fi sistată
Săptămâna trecută, furnizorul de catering anunțase că va întrerupe livrarea hranei pentru pacienți începând cu data de 13 octombrie, din cauza restanțelor acumulate. Situația a fost evitată temporar în urma unei discuții de ultim moment între conducerea spitalului, primarul municipiului și reprezentanții firmei.
„Furnizorul era pregătit să oprească livrarea hranei, dar, în urma insistențelor noastre și a relației bune pe care o are cu domnul primar, a fost de acord să continue pentru o perioadă limitată, cu promisiunea că vom achita o parte din datorii”, a mai precizat managerul.
Conducerea spitalului a semnat un angajament de plată, urmând ca în această săptămână să fie achitate serviciile aferente lunii septembrie, iar până la finalul lunii octombrie – cea mai veche factură, corespunzătoare lunii ianuarie 2025.
Numărul pacienților internați variază zilnic, dar media lunară a serviciilor de hrană se situează între 150.000 și 190.000 de lei, potrivit managerului unității.
„Este important de menționat că acești bani nu provin din bugetul local, ci sunt asigurați prin Ministerul Sănătății. Din păcate, întârzierile în transferul fondurilor pun în pericol continuitatea serviciilor esențiale”, a subliniat reprezentantul spitalului.
Acest articol este proprietatea Radio România Reșița și este protejat de legea drepturilor de autor. Reproducerea integrală sau parțială a conținutului este permisă doar cu acordul scris al editorului.Pentru solicitări de republicare, vă rugăm să ne contactați la redactie@radioresita.ro