Clarificări în aplicarea Legii 17/2014
Noutăţile privind vânzarea şi cumpărarea terenurilor agricole situate în extravilan a constituit subiectul şedinţei organizată ieri la Prefectura Timiş. Secretarii unităților administrativ-teritoriale din județ au aflat, astfel care sunt obligaţiile ce revin autorităților administrației publice locale în aplicarea Legii 17/2014.
La ședința, care a fost condusă de domnul subprefect Zoltan Marossy, au participat și reprezentanți ai Direcției pentru Agricultură a Județului Timiș, respective ai Oficiului de Cadastru și Publicitate Imobiliară Timiș, care au prezentat modalitatea în care instituțiile menționate vor aplica prevederile Legii 17/2014 și modalitatea de lucru cu unitățile administrativ-teritoriale în vederea îndeplinirii obligațiilor prevăzute de actul normativ menționat.
Ședința a fost a fost organizată în urma solicitării unor secretari ai primăriilor din județ, în vederea clarificării tuturor problemelor legate de aplicarea legii.
![Clarificări în aplicarea Legii 17/2014 Clarificări în aplicarea Legii 17/2014](https://i0.wp.com/www.radioresita.ro/wp-content/uploads/2014/07/sedinta-legea-17.jpg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol editat de Mirabela Afronie, 4 iulie 2014, 14:30
Noutăţile privind vânzarea şi cumpărarea terenurilor agricole situate în extravilan a constituit subiectul şedinţei organizată ieri la Prefectura Timiş. Secretarii unităților administrativ-teritoriale din județ au aflat, astfel care sunt obligaţiile ce revin autorităților administrației publice locale în aplicarea Legii 17/2014.
La ședința, care a fost condusă de domnul subprefect Zoltan Marossy, au participat și reprezentanți ai Direcției pentru Agricultură a Județului Timiș, respective ai Oficiului de Cadastru și Publicitate Imobiliară Timiș, care au prezentat modalitatea în care instituțiile menționate vor aplica prevederile Legii 17/2014 și modalitatea de lucru cu unitățile administrativ-teritoriale în vederea îndeplinirii obligațiilor prevăzute de actul normativ menționat.
Ședința a fost a fost organizată în urma solicitării unor secretari ai primăriilor din județ, în vederea clarificării tuturor problemelor legate de aplicarea legii.
(Sebastian Dragomir)
Foto: Prefectura Timiş