În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 857 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2. În acelaşi interval au fost raportate 63 de decese, 26 bărbați și 37 femei, cu vârste de la 40 la peste 80 de ani. În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 6.488. Dintre acestea, 984 sunt internate la ATI. Până astăzi, pe teritoriul României au fost confirmate 1.066.111 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus.

. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba20816281,54
2.Arad2341281,01
3.Argeș26871571,06
4.Bacău25844360,62
5.Bihor28746311,22
6.Bistrița-Năsăud11702150,89
7.Botoșani1397950,54
8.Brașov43184491,12
9.Brăila13091100,87
10.Buzău12366120,63
11.Caraș-Severin11141151,38
12.Călărași992550,75
13.Cluj56752621,61
14.Constanța42474230,89
15.Covasna833541,09
16.Dâmbovița2225970,61
17.Dolj26313370,76
18.Galați27252550,87
19.Giurgiu1088670,66
20.Gorj914770,28
21.Harghita8113200,82
22.Hunedoara22635111,00
23.Ialomița1065880,70
24.Iași41949340,58
25.Ilfov44627511,58
26.Maramureș2020770,38
27.Mehedinți8187150,81
28.Mureș23593381,26
29.Neamț18549330,76
30.Olt14367130,62
31.Prahova34507781,28
32.Satu Mare12866100,46
33.Sălaj1080650,97
34.Sibiu26027251,30
35.Suceava2395490,32
36.Teleorman1351391,06
37.Timiș53806371,19
38.Tulcea827160,77
39.Vaslui1580150,42
40.Vâlcea16171110,83
41.Vrancea10522100,73
42.Mun. București1816521031,65
43.Cazuri noi nealocate pe județe    835*-154 
 TOTAL1.066.111857 

Până astăzi, 28.966 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 08.05.2021 (10:00) – 09.05.2021 (10:00) au fost raportate 63 de decese (26 bărbați și 37 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Botoșani, Brăila, Brașov, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mureș, Neamț, Prahova, Sălaj, Sibiu, Teleorman, Timiș, Vaslui, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 3 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 1 deces la categoria de vârstă 50-59 ani, 15 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 23 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 21 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

60 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent. 

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 6.488. Dintre acestea, 984 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.512.130 de  teste RT-PCR și 965.316 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 14.654 de teste RT-PCR (5.524 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.130 la cerere) și 5.809 teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 19.494 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 6.701 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 46.643 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 142 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 887 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 8 mai, 4.757 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.279.320 de lei.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.