Ascultă Radio România Reșița Live

[AUDIO] Ia Românească şi Semmeringul bănăţean, promovate, printr-o amplă acţiune, pe cea mai veche cale ferată pe traseu montan din România, Oraviţa-Anina

[UPDATE]

[AUDIO] Ia Românească şi Semmeringul bănăţean, promovate, printr-o amplă acţiune, pe cea mai veche cale ferată pe traseu montan din România, Oraviţa-Anina

Articol editat de Gerhard Chwoika, 19 iunie 2021, 22:00 / actualizat: 20 iunie 2021, 12:22

Ia Românească şi Semeringul bănăţean au fost promovate în acest sfârşit de săptămână printr-o amplă acţiune, petrecută pe cea mai veche cale ferată pe traseu montan din România, Oraviţa-Anina. Este vorba despre cea de-a treia ediţie a evenimentului dedicat iei în tren, o manifestare specifică, organizată anual în Banatul de Munte şi care prin mesajul ei are viitor, spune Lili Gherle, reprezentantul „Asociaţiei Cultură şi Fapte bune”, coorganizatorul manifestării şi sufletul reabilitării unităţilor spitaliceşti din Reşiţa:

Lili Gherle

Alături de Lili Gherle şi de zecile de participanţi la evenimenţ direct din şantier a venit şi medicul Emil Bunda, profund impresionat de această acţiune de suflet şi de modul de mobilizare al oamenilor:

Emil Bunda

Atmosfera explozivă, a impulsionat turiştii de pretutindeni, aflaţi în tren, să se alăture cărăşenilor:

Vox turisti

Valoarea incomensurabilă a iei româneşti şi cea a Banatului de Munte, Semeringul bănăţean, au devenit un conglomerat greu de scindaţ pentru că liantul care le uneşte este iubirea faţă de semeni, cultura şi istoria locului natal, spune iniţiatorul proiectului de promovare a iei în cel mai vechi tren pe traseu montan din România, jurnalistul reşiţean Vasile Neamţu:

Vasile Neamú

Evenimentul a fost organizat de Asociaţia „Cultură şi Fapte bune” Reşiţa în colaborare cu Centrul universitar „Babeş-Bolyai” din oraş, cu implicarea directăa iniţiatorului acţiunii, jurnalistul Vasile Neamţu şi In Memoriam omului de cultură cărăşean, jurnalistul Paula Neamţu.

***

Ia românească şi Semmeringul bănăţean vor fi promovate de cărăşeni în acest sfârşit de săptămână.

Este vorba despre cea de-a treia ediţie a evenimentului dedicat iei româneşti în tren, manifestare specifică, organizată anual în Banatul de Munte pe relaţia CF Oraviţa-Anina.

Anul acesta acţiunea va avea loc sâmbătă, 19 iunie în mai multe locaţii din Oraviţa şi Anina, dar şi pe traseul celei mai vechi căi ferate pe traseu montan din România.

Evenimentul este organizat de Asociaţia “Cultură şi Fapte Bune” din Reşiţa, Centrul Universitar “Babeş-Bolyai” şi promotorul iei româneşti în Banatul de Munte, jurnalistul Vasile Neamţu.

Amămunte despre eveniment aflăm de la Lili Gherle – reprezentantul Asociaţiei Cultură şi Fapte Bune din Reşiţa, coordonatorul principal al acţiunii:

Lili Gherle

Lili Gherle a mai subliniat pentru Radio Reşiţa că, plecarea în excursia de promovare a iei va avea loc sâmbătă, 19 iunie la ora 12.00 din curtea Centrului universitar „Babeş-Bolyai” din Reşiţa, iar cei interesaţi să participe se mai pot înscrie la Asociaţia Cultură şi Fapte Bune din oraşul de pe Bârzava.

Organizatorii evenimentului recomandă celor interesaţi să-şi facă rezervări şi în timpul desfăşurării acestuia să respecte măsurile stării de alertă impuse de autorităţi.

Ioan Popa, după numirea lui Adrian Veştea: „Este un moment jenant„
Actualitate duminică, 14 iunie 2026, 14:54

Ioan Popa, după numirea lui Adrian Veştea: „Este un moment jenant„

Președintele României, Nicușor Dan, a anunțat duminică faptul că Eugen Tomac și-a depus mandatul de premier desemnat. În locul acestuia,...

Ioan Popa, după numirea lui Adrian Veştea: „Este un moment jenant„
Au început lucrările de salvare a Bisericii Romano-Catolice din Văliug. Intervenție de urgență pentru protejarea unui monument valoros din Banat
Actualitate duminică, 14 iunie 2026, 13:20

Au început lucrările de salvare a Bisericii Romano-Catolice din Văliug. Intervenție de urgență pentru protejarea unui monument valoros din Banat

Un monument legat de istoria Gărâna Jazz Festival În anul 2016, când festivalul își sărbătorea cea de-a 20-a ediție, Fundația Culturală...

Au început lucrările de salvare a Bisericii Romano-Catolice din Văliug. Intervenție de urgență pentru protejarea unui monument valoros din Banat
ANM: Cod galben de vânt, vijelii și grindină în cea mai mare parte a țării. Banatul, printre regiunile vizate de avertizare
Actualitate duminică, 14 iunie 2026, 13:10

ANM: Cod galben de vânt, vijelii și grindină în cea mai mare parte a țării. Banatul, printre regiunile vizate de avertizare

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o avertizare Cod Galben de intensificări ale vântului, vijelii și instabilitate...

ANM: Cod galben de vânt, vijelii și grindină în cea mai mare parte a țării. Banatul, printre regiunile vizate de avertizare
Reșița deschide două Centre de Colectare prin Aport Voluntar. Investiție de peste 9 milioane de lei în managementul deșeurilor
Actualitate duminică, 14 iunie 2026, 11:43

Reșița deschide două Centre de Colectare prin Aport Voluntar. Investiție de peste 9 milioane de lei în managementul deșeurilor

Municipiul Reșița marchează un pas important în modernizarea sistemului de gestionare a deșeurilor, odată cu finalizarea proiectului de...

Reșița deschide două Centre de Colectare prin Aport Voluntar. Investiție de peste 9 milioane de lei în managementul deșeurilor
Actualitate duminică, 14 iunie 2026, 11:30

Buziașul își extinde sistemul de supraveghere video. Alte 124 de camere, instalate printr-un proiect finanțat din PNRR

Gradul de siguranță în orașul Buziaș crește odată cu finalizarea unei noi investiții realizate cu fonduri europene. Autoritățile locale au...

Buziașul își extinde sistemul de supraveghere video. Alte 124 de camere, instalate printr-un proiect finanțat din PNRR
Actualitate duminică, 14 iunie 2026, 10:31

Tinerii absolvenți din Caraș-Severin pot primi indemnizație de șomaj și primă de inserție. Condiția: înscrierea la AJOFM în 60 de zile

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Caraș-Severin îi așteaptă pe absolvenții instituțiilor de învățământ, promoția...

Tinerii absolvenți din Caraș-Severin pot primi indemnizație de șomaj și primă de inserție. Condiția: înscrierea la AJOFM în 60 de zile
Actualitate duminică, 14 iunie 2026, 09:40

Aquatim majorează tarifele la apă și canalizare de la 1 iulie 2026. Cât vor plăti clienții din județul Timiș

Aquatim S.A. anunță modificarea tarifelor pentru serviciile de alimentare cu apă potabilă și canalizare, începând cu data de 1 iulie 2026....

Aquatim majorează tarifele la apă și canalizare de la 1 iulie 2026. Cât vor plăti clienții din județul Timiș
Actualitate duminică, 14 iunie 2026, 05:50

Peste 100 de locuri de muncă disponibile în Caraș-Severin. Ce posturi sunt oferite în Reșița, Caransebeș și Băile Herculane

Peste 100 de locuri de muncă disponibile în Caraș-Severin. Ce posturi sunt oferite în Reșița, Caransebeș și Băile Herculane   Agenția...

Peste 100 de locuri de muncă disponibile în Caraș-Severin. Ce posturi sunt oferite în Reșița, Caransebeș și Băile Herculane