Ascultă Radio România Reșița Live

Cine este pensionarul cu cea mai mare pensie din România și cum trăiește acesta cu 34.000 de lei pe lună

Toată lumea se pare că  îl invidiază pe argeşeanul Gheorghe Bălăşoiu. El este pensionarul care primeşte lunar cea mai mare sumă din ţară: 34.700 lei “în mână”. Reporterii de la ziarul Click l-au vizitat pe fostul procuror şef şi au aflat că în cazul lui banii nu au adus fericirea. În loc de falnicul bărbat din fotografiile mai vechi, au găsit un bătrânel firav, bolnav şi trist.

Cine este pensionarul cu cea mai mare pensie din România și cum trăiește acesta cu 34.000 de lei pe lună

Articol editat de Radio Resita, 22 noiembrie 2017, 07:31

Vă prezentăm mai jos reportajul celor de la Click:

Reporterii au plecat la primele ore ale dimineţii, spre Piteşti. La ora 7.00, termometrele indicau deja 31 de grade, iar asfaltul era încins. Urma să fie o zi fierbinte.  La ieşirea din Piteşti, undeva pe stânga, am găsit o vilă cochetă, nimic spectaculos, unde locuieşte Gheorghe Bălăşoiu, fost procuror şef în judeţul Argeş şi fost comandant al Penitenciarului Colibaşi. În 2005, a împlinit vârsta pensionării, iar acum poştaşul  îi aduce echivalentul a 7.500 de euro pe lună.

Este cea mai mare pensie din ţară şi toată lumea se minunează când aude suma astronomică pe care Bălăşoiu o primeşte, în timp ce milioane de alţi români abia iau 800-900 de lei, după zeci de ani de muncă. În curtea casei fostului procuror şef, gazonul e tuns proaspăt, iar tufele de trandafiri sunt în floare. La balconul de la etajul întâi, o mulţime de flori viu colorate, iar pe coama casei flutură un tricolor. “Pare o casă de oameni primitori”, ne-am spus. Primul care a ieşit în întâmpinarea noastră a fost un frumos exemplar din rasa Ciobănesc de Berna. În urma lui, a păşit încet, cu paşi mici, un bătrânel adus de spate. Nimic din bărbatul falnic din pozele de acum câţiva ani.

“Sunt operat de curând, altfel v-aş fi invitat la o cafea în casă”, s-a scuzat Gheorghe Bălăşoiu şi ne-a arătat pansamentele. L-am întrebat dacă este adevărat că are o pensie uriaşă, de 34.700 de lei. “Dacă aşa spune Casa de Pensii, înseamnă că e adevărat, dar nu ştiu dacă sunt şi alte pensii mai mari. Nu fac eu statistica pensiilor din România”, ne-a răspuns fostul procuror şef şi ne-a dat de înţeles că nu va face şi alte comentarii.
Vecinii  spun că Bălăşoiu este un om discret, nu comunică prea des şi se fereşte de mulţime. “Ce aveţi cu el? Că a muncit toată viaţa! Doar nu a furat banii, i-a meritat”, ne-a spus o doamnă pe care am întrebat-o dacă îl cunoaşte pe fostul procuror.

Gheorghe Bălăşoiu a fost procuror şef încă din vremea comuniştilor, dar şi după 1990. “A fost procuror şef până în 1998, când a fost numit comandantul Penitenciarului Colibaşi. S-a pensionat în 2005, apoi a vrut să intre în Baroul Argeş, dar nu ştiu din ce motive i s-a respins cererea. Auzisem că vrea să profeseze ca avocat prin Capitală. Întotdeauna a câştigat mulţi bani. Ce a făcut cu ei? Păi, le-a dat copiilor: o fată care locuieşte în Timişoara şi care are trei copii şi lui Mircea, care avea şi el trei copii. În 2015, tot oraşul a vuit când Mircea a intrat cu noua sa maşină Audi Q7, de 50.000 €, într-un stâlp de iluminat public din oraş. Maşina a fost făcută zob, dar el a fugit de la faţa locului. Tot tăticul a rezolvat: a plătit pagubele şi o amendă. Acum bătrânul Bălăşoiu împarte pensia cu cei şase nepoţi şi îşi vede de bătrâneţe”, ne-a spus o persoană bine informată.

Așa arată vila lui Bălășoiu

Gheorghe Bălăşoiu s-a pensionat în 2005, pe vremea când calculul pensiei de serviciu se făcea potrivit unui algoritm simplu: 80% din venitul brut realizat în ultima lună de activitate înainte de data pensionării, scrie jurnaluldearges.ro. El cumula salariul de comandant de penitenciar cu cel de procuror. Aşa a ajuns fostul director de la Penitenciarul Colibaşi să aibă atunci o pensie de peste 30.000 de lei. Reglementări ulterioare ale modului de calcul al pensiei de serviciu, precum şi măriri aplicate au condus la pensia de azi: 40.963 de lei brut, adică peste 34.000 lei în mână sau 7.500 de euro.

„Întâlnirea Broscuțelor din Banat” revine la Poiana Mărului. Pasionații de Volkswagen old-timer se reunesc în acest weekend
Fapt divers vineri, 19 iunie 2026, 20:38

„Întâlnirea Broscuțelor din Banat” revine la Poiana Mărului. Pasionații de Volkswagen old-timer se reunesc în acest weekend

Evenimentul se desfășoară în zilele de 19, 20 și 21 iunie și aduce împreună proprietari de modele Volkswagen old-timer, dar și posesori ai...

„Întâlnirea Broscuțelor din Banat” revine la Poiana Mărului. Pasionații de Volkswagen old-timer se reunesc în acest weekend
Tur ghidat pentru copii la Reșița: descoperă istoria industrială a orașului pe 20 iunie
Fapt divers vineri, 19 iunie 2026, 17:53

Tur ghidat pentru copii la Reșița: descoperă istoria industrială a orașului pe 20 iunie

Evenimentul, desfășurat sub forma unei aventuri urbane, va începe la ora 10:00 și va avea ca punct de întâlnire Centrul Civic din Reșița, în...

Tur ghidat pentru copii la Reșița: descoperă istoria industrială a orașului pe 20 iunie
Tur ghidat gratuit la Timișoara: „Germanii din Banat – colonizări, evoluții, revoluții și tradiții”
Fapt divers joi, 18 iunie 2026, 21:46

Tur ghidat gratuit la Timișoara: „Germanii din Banat – colonizări, evoluții, revoluții și tradiții”

  Turul face parte din proiectul „Turist la tine acasă”, un program dedicat promovării patrimoniului multicultural și istoric al...

Tur ghidat gratuit la Timișoara: „Germanii din Banat – colonizări, evoluții, revoluții și tradiții”
Troiță ridicată la Oravița în memoria deportaților în Bărăgan. 75 de ani de la una dintre cele mai dureroase pagini din istoria României
Fapt divers joi, 18 iunie 2026, 19:00

Troiță ridicată la Oravița în memoria deportaților în Bărăgan. 75 de ani de la una dintre cele mai dureroase pagini din istoria României

Ceremonia a fost organizată în curtea Bisericii Ortodoxe Adormirea Maicii Domnului din Oravița, lăcaș de cult cu o istorie de peste 240 de ani,...

Troiță ridicată la Oravița în memoria deportaților în Bărăgan. 75 de ani de la una dintre cele mai dureroase pagini din istoria României
Fapt divers joi, 18 iunie 2026, 10:36

Topul Firmelor din Județul Arad 2026: CCIA Arad anunță condiții esențiale pentru includerea în clasament

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură a Județului Arad (CCIA Arad) a început pregătirile pentru ediția a XXXIII-a a „Topului Firmelor...

Topul Firmelor din Județul Arad 2026: CCIA Arad anunță condiții esențiale pentru includerea în clasament
Fapt divers miercuri, 17 iunie 2026, 12:29

Școala de vară „Vara de AR.TE” revine la Arad. Activități gratuite pentru copii în vacanța de vară 2026

Vacanța de vară vine cu noi oportunități de învățare și distracție pentru copiii din Arad. Școala de vară „Vara de AR.TE” revine în...

Școala de vară „Vara de AR.TE” revine la Arad. Activități gratuite pentru copii în vacanța de vară 2026
Fapt divers luni, 15 iunie 2026, 19:25

Reșița găzduiește Transylvania eClassic Banatul Montan 2026, competiția dedicată exclusiv mașinilor electrice

  Evenimentul aduce la Reșița proprietari și pasionați de vehicule electrice din România și din străinătate, într-o competiție care...

Reșița găzduiește Transylvania eClassic Banatul Montan 2026, competiția dedicată exclusiv mașinilor electrice
Fapt divers luni, 15 iunie 2026, 13:37

A fost târnosită biserica Schitului „Sfinții Români” din Borloveni, în Valea Almăjului

În Duminica Sfinților Români, Preasfințitul Părinte Lucian Mic a săvârșit slujba de târnosire a bisericii de lemn a schitului, la doi ani...

A fost târnosită biserica Schitului „Sfinții Români” din Borloveni, în Valea Almăjului