Un pas mic spre calificare. Andorra-România 0-2

România a debutat cu dreptul în preliminariile Campionatului European din Germania. Pe Estadi Nacional din Andorra la Vella, tricolorii au învins Naţionala Andorrei cu scorul de 2-0, golurile fiind reuşite de cei doi Denis din echipa României: Dennis Man a înscris în minutul 34 la o centrare a lui Moruţan, iar Denis Alibec a marcat golul al doilea în minutul 49, după o pasă primită de la Răzvan Marin.

De remarcat că România a mai ratat câteva ocazii mari, având şi un gol anulat, al aceluiaşi Alibec. Gazdele au jucat cu un om în minus din minutul 61, după eliminarea lui Rebes la al doilea galben.

Dacă tricolorii din teren şi-au făcut datoria, suporterii români şi-au dat în petec încă din debutul partidei. Atenția tuturor celor prezenți a fost îndreptată, în minutele de start, asupra peluzei unde au luat loc fanii din grupul „Uniți sub Tricolor”. Aceștia s-au luat la bătaie, astfel că oamenii de ordine au fost nevoiți să intervină de urgență.

România: 12. Radu – 2. Rațiu, 3. Drăgușin, 15. Burcă, 23. Sorescu – 18. R. Marin, 11. Olaru, 10. Stanciu-cpt. – 21. Moruțan, 7. Alibec, 20. Man.
Rezerve: 1. Niță, 16. Moldovan – 4. Manea, 5. Nedelcearu, 6. Băluță, 8. Cicâldău, 9. Munteanu, 13. Opruț, 14. M. Marin, 17. Dobre, 19. Tănase, 22. Oct. Popescu. Selecționer: Edi Iordănescu

Andorra: Alvarez – C.Rubio, Llovera, Alvedra, San Nicolas – A. Martinez, Rebes, Vales, Cervos – M. Viera, Rosas. Rezerve: Gomes, Pires, De Pablos, Vieira, Pujol, R. Fernandez, I. Fernandez, Vales, Guillen, M.Garcia, Bernat, Rubio. Selecționer: Koldo Alvarez

Marţi, 28 martie, de la ora 21.45, România joacă pe teren propriu cu Naţionala Belarusului.