Tricolorii, victorie la scor cu Andorra. România e lider în grupa I

România a câștigat fără probleme confruntarea de acasă cu Naţionala Andorrei. Meciul din cea de-a 8-a etapă a preliminariilor EURO 2024 s-a încheiat cu scorul de 4-0 în favoarea tricolorilor, care au punctat prin Nicuşor Stanciu (23′), Ianis Hagi (28′), Răzvan Marin din penalty (44′) şi Florinel Coman (50′). Partida a avut loc pe Arena Națională, în fața a peste 21.000 de copii, care au creat o atmosferă incendiară.

De menţionat că tricolorii au mai avut două goluri nevalidate. Reuşita lui Rus din minutul 78 a fost anulată din cauza unui fault la portar, iar cea a lui Mihăilă, din minutul 90, n-a fost nici ea validată – de această dată pentru un ofsaid.

Victoria cu Andorra, coroborată cu egalul dintre Elveţia şi Belarus, urcă România pe primul loc al grupei. Neînvinsă în această campanie de calificare, selecţionata lui Edi Iordănescu, a ajuns la 16 puncte – cu unul mai mult decât Elveția, care are însă un meci în minus, din cauza amânării partidei cu Israel.

România: 12. Moldovan – 23. Sorescu, 3. Drăgușin, 15. Burcă, 11. Bancu – 18. R. Marin, 10. Stanciu-cpt. – 21. Moruțan, 14. Hagi, 17. Fl. Coman – 19. Bîrligea. Rezerve: 1. Niță, 16. Târnovanu – 2. Rațiu, 4. Rus, 5. Screciu, 6. M. Marin, 7. Alibec, 8. Cicâldău, 9. Drăguș, 13. Mihăilă, 20. Man, 22. Borza. Selecționer: Edi Iordănescu

Andorra: 12. Alvarez – 18. Jesus Rubio, 3. M. Vales, 5. Llovera, 15. San Nicolas – 21. M. Garcia, 6. E. Vales, 4. Rebes, 17. Cervos – 8. M.Vieira, 9. Sanchez. Rezerve: 1. Gomes, 13. Pires, 2. De Pablos, 7. M. Pujol, 10. R. Fernandez, 11. I. Fernandez, 16. Gomes, 14. Alaez, 19. Viladot, 20. Pomares, 22. Vernat, 23. Rubio. Selecționer: Victor Bernat

6. Andorra (3-17) 2.

Ultimele meciuri ale României vor avea loc luna viitoare. Pe 18 noiembrie e programată partida Israel – România, iar în data de 21 noiembrie tricolorii vor întâlni acasă Elveţia.

sursa foto: frf.ro