Tricolorele au pierdut cu Spania

Naționala feminină de handbal a României a fost învinsă de Spania cu scorul de 24-21 (9-13), vineri, în Sala Dinamo din București, într-un meci amical

Spania a început bine meciul și a condus cu 2-0 (min. 3), dar au urmat patru goluri la rând ale tricolorelor, 4-2 (7). România a dominat jocul în continuare și s-a desprins la șase goluri, 10-4 (19), după o serie de patru goluri. Ibericele au revenit pe finalul primei reprize, iar România a intrat la pauză cu un avans de patru goluri, 13-9.

În min. 39, România conducea cu 17-13, dar a urmat o perioadă slabă a echipei noastre, care nu a reușit să înscrie timp de zece minute și a încasat șase goluri, scorul devenind 17-19 (46).

Echipa noastră, antrenată de spaniolul Ambros Martin, a încercat să revină pe tabelă, dar Spania s-a impus în cele din urmă cu 24-21.

Cele două formații se vor înfrunta din nou duminică, de la ora 16,00, tot în sala Dinamo.