Simona Halep, în turul doi la Wimbledon

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul unu mondial, s-a calificat, marţi, în runda a doua a turneului pe iarbă de la Wimbledon, al treilea de Mare Şlem al anului, după ce a învins-o pe japoneza Kurumi Nara, cu 6-2, 6-4.

Halep, campioana de la Roland Garros, s-a impus în primul său meci pe iarbă din acest an, într-o oră şi 17 minute.

Românca a condus cu 2-0 în debutul partidei, dar a fost egalată. Halep a preluat din nou controlul jocului şi a încheiat primul set cu 6-2, după patru ghemuri consecutive. În actul secund a început cu 2-0 şi şi-a păstrat avantajul până la final, impunându-se cu 6-4 în faţa niponei de 26 ani (100 WTA).

Halep a câştigat şi primele sale confruntări cu Nara (26 ani, 101 WTA), una la junioare şi alta în 2014, la Indian Wells, în turul secund, cu 6-2, 6-2.

Simona Halep, sfertfinalistă anul trecut la Londra, şi-a asigurat un cec de 63.000 de lire sterline şi 110 puncte WTA, iar în turul al doilea o va înfrunta pe chinezoaica Saisai Zheng (24 ani, 126 WTA), care a dispus cu 6-3, 4-6, 6-1 de compatrioata sa Qiang Wang.

Halep a învins-o pe Zheng în singura lor confruntare, cu 6-2, 6-3, în 2015, în semifinale la Shenzhen, după care a cucerit titlul.

În alt meci, Monica Niculescu (30 ani, 61 WTA) a fost învinsă în primul tur de japoneza Naomi Osaka (20 ani, 18 WTA), cap de serie numărul 18, cu 6-4, 6-1, în 66 de minute.

Niculescu va primi pentru evoluţia sa 39.000 de lire sterline şi 10 puncte WTA.

Patru din cele opt românce care s-au aflat pe tabloul de simplu au obţinut victorii în primul tur, Simona Halep, Mihaela Buzărnescu, Sorana Cîrstea şi Alexandra Dulgheru.

Monica Niculescu va evolua şi la dublu, alături de belgianca Kirsten Flipkens, ele fiind favoritele numărul 13, urmând să joace în primul tur cu cuplul Iulia Putinţeva (Kazahstan)/Ajla Tomljanovic (Australia).