Sebastian Vettel s-a impus în MP al Belgiei de Formula 1

Sebastian Vettel s-a impus in MP al Belgiei de Formula 1Pilotul german Sebastian Vettel (Red Bull), campionul mondial en titre, a câştigat Marele Premiu de Formula 1 al Belgiei, desfăşurat duminică, 25 august, pe circuitul Spa-Francorchamps, înregistrând al cincilea său succes din acest sezon şi al 31-lea din carieră, în urma căruia şi-a consolidat poziţia de lider al clasamentului general.
Vettel (26 ani), care a luat startul de pe poziţia a doua a grilei, l-a depăşit încă din primul tur pe britanicul Lewis Hamilton (Mercedes), plecat din pole position, iar apoi a reuşit o cursă perfectă, pe care a încheiat-o cu un avans de 16,8 secunde faţă de spaniolul Fernando Alonso (Ferrari). Podiumul a fost completat de Hamilton, care a trecut linia de sosire la 27,7 secunde după învingător.
Cu opt etape înainte de finalul actualei ediţii a Campionatului Mondial, Vettel are un avans de 46 de puncte faţă de Alonso în clasamentul general, fiind favorit la câştigarea celui de-al patrulea titlu mondial din cariera sa.