Norvegia, campioană europeană pentru a opta oară. Nordicele au învins Franţa în finala competiţiei

Norvegia a câştigat Campionatul European de handbal feminin din Danemarca, după ce a învins chiar campioana în exerciţiu, Franţa, în finala de la Herning. Scandinavele s-au impus aseară cu scorul de 22-20 (14-10).

Norvegia a pus astfel capăt unei perioade de trei ani fără medalie la turneele internaţionale majore, transmite Agerpres. Anterioara clasare pe podium a norvegiencelor fusese argintul mondial obţinut în 2017 în Germania. La precedenta ediţie a Campionatului European, în 2018, scandinavele au încheiat pe locul 5, iar la Mondialul din 2019 au încheiat pe patru. Ultima medalie de aur a scandinavelor data din 2016, de la Europeanul din Suedia. Norvegia are totuşi cel mai bun palmares la Campionatul European: ea este deţinătoarea a 8 trofee, din cele 13 decernate până acum.

Franţa îşi completează palmaresul european cu o medalie de argint, după aurul din 2018 şi medaliile de bronz din 2002, 2006 şi 2016.

Franţuzoaicele au început mai bine finala şi au condus cu 2-0 şi 4-2. Norvegia a reuşit să întoarcă însă scorul după cinci goluri consecutive, 7-4, iar apoi a controlat partida, desprinzându-se la cinci goluri, 11-6, în minutul 24. La pauză, nordicele aveau patru goluri în plus pe tabelă, 14-10.

Selecţionata din Hexagon a început o cursă de urmărire în partea secundă şi a reuşit egalarea, 17-17, cu 10 minute înainte de final. Norvegia a avut opt minute fără gol marcat, într-o repriză cu multe ratări şi greşeli de ambele părţi. Franţuzoaicele au reuşit chiar să treacă în avantaj în minutul 54, 19-18, dar Norvegia a avut un final mai bun. La 20-20, scandinavele au marcat de două ori şi au beneficiat de erorile echipei adverse, printre care şi o schimbare greşită, câştigând în cele din urmă cu 22-20.

sursa foto: Agerpres