Medalii pentru atleţii din Caraş-Severin la finala Campionatului Naţional al juniorilor 3

Nicoleta Cimpoieru, foto dreaptaFinala Campionatului Naţional de atletism rezervat juniorilor 3 a avut loc la sfârşitul săptămânii trecute, în Bacău

Atleţii de la cluburile din Caraş-Severin au urcat de mai multe ori pe podium la competiţia desfăşurată în municipiul Bacău. Astfel, Nicolae Balaci de la Liceul Teoretic Traian Vuia Reşiţa a câştigat două medalii de aur în probele de 60 metri (7 secunde şi 22 de sutimi) şi 400 metri (52 secunde şi 63 de sutimi).

Tot la 400 metri, Sebastian Scheuşan de la CSS Caransebeş a intrat în posesia medaliei de bronz (54 secunde şi 67 de sutimi). O altă reprezentantă a clubului caransebeşan, atleta Loredana Cimpoieru, a obţinut argintul în întrecerile de la 1500 metri cu timpul de 4 minute, 46 secunde şi 58 de sutimi) şi la 3000 metri (10 minune, 19 secunde şi 24 de sutimi). Imediat lângă podium (locul 4), în concursul de la 3000 metri, s-a aflat Cristina Peia, care a încheiat cursa în 10 minute şi 45 de secunde. La 1500 metri, Karina Tămăşilă s-a clasat a cincea în 4 minute, 53  secunde şi  89 de sutimi, iar Cristina Peia a sosit a  şasea în 4 minute, 54 secunde şi  56 de sutimi). Un loc cinci a obţinut şi Nicoleta Cimpoieru (foto dreapta) în proba de 800 metri (2 minute, 24 secunde şi 28 de sutimi).

Cea mai bună clasare a atleţilor de la CSS Reşiţa a avut-o Denisa Iedlicska, în concursul feminin de aruncarea greutăţii, cu rezultatul de 10,24 metri.

Sursa foto: arhiva fra.ro