Haltere: Andreea Cotruţa, de trei ori aur european pentru România

Sportiva Andreea Cotruţa a cucerit trei medalii de aur în limitele categoriei 55 kg, la Campionatele Europene de haltere de la Erevan, informează Agerpres.

Românca a luat aurul la smuls cu 91 kg, s-a impus la stilul aruncat cu 110 kg, ratând câte o încercare la fiecare – iar la total a câştigat cu 201 kg.

România a ajuns la un bilanţ de 11 medalii după primele două zile de competiţie. Şase dintre ele sunt de aur – trei obţinute de Mihaela Cambei (cat. 49 kg) şi trei de Andreea Cotruţa (55 kg). Alte trei medalii sunt de argint – două câştigate de Cosmina Pană la cat. 45 kg (smuls şi total), şi una de Valentin Iancu la cat. 55 kg (aruncat). Bilanţul provizoriu al României e completat de două bronzuri, adjudecate de Iancu la cat. 55 kg (smuls şi total).

România participă la Europene cu o delegaţie formată din nouă sportivi, trei băieţi şi şase fete.