[Foto] Campionatul Naţional Universitar de handbal feminin a fost câştigat de studentele din Piteşti

Universitatea din Pitesti (2)

Campionatul Naţional Universitar de handbal feminin, desfășurat la Reșița timp de două zile, a fost câştigat duminică, 10 mai, de echipa Universităţii din Piteşti. Argeşencele au reuşit să îşi păstreze titlul cucerit în urmă cu un sezon. Medaliile de argint au fost cucerite de studentele de la Universitatea „Eftimie Murgu” Reşiţa, iar pe locul trei a încheiat întrecerea Universitatea de Vest Timişoara. Universitatea „Constantin Brâncuşi” din Tg. Jiu a fost a patra în clasamentul competiţiei.
La final au fost acordate şi premii speciale. Golgheterul turneului, cu 24 de goluri, a fost Alexandra Mihai de la formaţia reşiţeană; cea mai tehnică jucătoare a fost desemnată Amelia Neacşu de la Piteşti, iar cel mai bun portar a fost Monica Rusu de la Timişoara.

Rezultatele complete:
Sâmbătă 9 mai
Universitatea din Piteşti – Universitatea de Vest Timişoara 28-16
Universitatea „Constantin Brâncuşi” din Tg. Jiu – Universitatea „Eftimie Murgu” Reşiţa 23-28
Universitatea de Vest – Universitatea „Eftimie Murgu” 18-25
Universitatea din Piteşti – Universitatea „Constantin Brâncuşi” 21-14
Duminică 10 mai
Universitatea „Constantin Brâncuşi” – Universitatea de Vest 18-23
Universitatea „Eftimie Murgu” – Universitatea din Piteşti 18-23.
Câştigătoarea competiţiei, Universitatea din Piteşti, va reprezenta România la Campionatele Europene Universitare.