“Eternul derby”, câştigat de roş-albaştri. FCSB-Dinamo 2-1

FCSB s-a impus la limită contra lui Dinamo, în cea de-a doua etapă a Superligii de fotbal. Proaspăt revenită în primul eşalon, echipa “câinilor” a rezistat 30 de minute în faţa vicecampioanei în exerciţiu, care a dominat debutul de meci şi a deschis în cele din urmă scorul prin Florinel Coman. Cel mai în formă jucător de la FCSB a perforat poarta dinamovistă cu un şut violent din marginea careului. Peste alte cinci minute, a fost rândul lui Darius Olaru să-l învingă pe Golubovic. Golul de onoare al lui Dinamo a venit în minutul 83, după o gafă a lui Târnovanu. Portarul FCSB-ului a scăpat balonul, iar Gregorio a redus din diferenţă. Anterior, în aceeaşi fază, Neluţ Roşu a şutat în transversală. S-a terminat 2-1 în favoarea echipei lui Becali, care păstrează punctaj maxim după primele două runde – la fel ca Farul şi CFR Cluj. Meciul de pe micuţa arenă “Arcul de Triumf” din capitală s-a disputat într-o atmosferă incendiară, chiar dacă la partidă au asistat doar aproximativ 6000 de spectatori.

FCSB: Târnovanu – Pantea, Dawa, Haruț, Radunovic – Olaru, Șut, Djokovic – Băluță, Miculescu, Coman. Rezerve: Vlad – Compagno, Lixandru, Edjouma, Gheorghe, Ovidiu Popescu, Ngezana, Radaslavescu, Cordea. Antrenor: Elias Charalambous

Dinamo: Golubovic – De Moura, Giafer, Grigore, Amzăr – Ghezali, Larrucea, Iglesias, Neluț Roșu – Bani, Abdallah. Rezerve: Dujmovic – Bena, Iulian Roșu, De Almeida, Țîră, Politic, Borcea, Patriche, Costin. Antrenor: Ovidiu Burcă