CSM Reşiţa, învinsă la Mioveni. Flavius Stoican: ” Le-am oferit cadou un penalty”

CSM Reşiţa se întoarce fără puncte din Argeş. În cea de-a noua etapă a eşalonului secund, fotbaliştii rossoneri au jucat la CS Mioveni, gazdele reuşind să se impună cu 2-1. Italianul Davide Massaro a deschis scorul pentru argeşeni în minutul 25, iar senegalezul Mediop Ndiaye a restabilit egalitatea în minutul 68. Golul victoriei Mioveniului a fost marcat de Valentin Coşereanu, din penalty, cu cinci minute înainte de final. O lovitură de pedeapsă acordată foarte uşor de centralul Mihai Laurenţiu Ene, care a fost însă – aşa cum spune o veche vorbă din fotbal – acoperit de regulament. Un joc frumos, deschis oricărui rezultat, a spus după meci antrenorul Reşiţei, Flavius Stoican.

“O partidă frumoasă, spectaculoasă, cu multe ocazii de poartă. Reprize echilibrate, și prima, și a doua, ocazii și de partea noastră, și de partea lor. Păcat că am făcut acea greșeală în ultimele minute și le-am oferit cadou un penalty – pentru că simțeam de pe margine că meciul se îndrepta către un rezultat de egalitate. Dar asta e, învățăm din toate, important e că jucăm, că ne creăm ocazii. Trebuie să fim mult mai lucizi în fața porții și să fructificăm cât mai multe ocazii, pentru că fotbalul te pedepsește, există posibilitatea ca la prima greșeală – cum de altfel s-a şi întâmplat – să facem acel cadou. Dar felicit gazdele, și ei au avut șansele lor de a marca, și noi la fel. Ei au fost poate mai inspirați și, cu un pic de noroc, au reușit să ia toate cele trei puncte.”

CS Mioveni: Fl. Croitoru – Trașcu, R. Garutti, Dandea, Șerbănică (cpt.) – Cărăruș (Gogor 66′), D. Toma – Căprescu (Bolohan 60′), Massaro (Coșereanu 66′), Guțea (Duțan 60′) – Blănaru (Tincău 41′). Rezerve neutilizate: M. Bucur – Ignat, Văsălie, Mih. Costea. Antrenor: Constantin Schumacher

CSM Reșița: I. Rus – Cega, Dudea (cpt.), Rimovecz, Bărboianu (Cip. Rus 60′) – Chera, I. Popescu (Fr. Cristea 60′), Lascu, Dolghi (D. Fărăgău 46′) – Andr. Burlacu (Al. Negru 46′), Ndiaye (Ardei 73′). Rezerve neutilizate: Contra – Andr. Răuță, Domil, Al. Sabău. Antrenor: Flavius Stoican

În runda următoare, CSM Reşiţa va primi acasă replica formaţiei CS Tunari.