Ascultă Radio România Reșița Live

[AUDIO] Atletismul românesc, bilanţ şi perspective. Cristian Dragomir: „S-au luat decizii curajoase, riscante, dar care ne-au scos la liman cu fruntea sus”

Atletismul românesc a trecut cu bine prin anul pandemiei datorită unor decizii curajoase, iar cel caransebeşean a început în 2020 un amplu proces de selecţie care îşi va arăta roadele în anii următori. Sunt opiniile exprimate de antrenorul emerit Cristian Dragomir, vicepreşedinte al Comisiei Tehnice din cadrul Federaţiei Române de Atletism, dar şi consilier local al municipiului Caransebeş. Cum a fost anul 2020 pentru atleţi, care sunt reuşitele şi nerealizările – pe plan local şi naţional – şi ce urmează în 2021, sunt întrebări la care a răspuns, într-un amplu interviu, reputatul tehnician caransebeşean.

[AUDIO] Atletismul românesc, bilanţ şi perspective. Cristian Dragomir: „S-au luat decizii curajoase, riscante, dar care ne-au scos la liman cu fruntea sus”

Articol editat de Vali Hora, 5 ianuarie 2021, 10:19

„2020 a fost un an dificil, un an care ne-a dus până în luna martie oarecum normal. Am reuşit să desfăşurăm la nivel naţional campionatele de sală, dar ulterior Federaţia Internaţională de Atletism şi Asociaţia Europeană de Atletism, împreună cu Comitetul Internaţional Olimpic, au întrerupt orice activitate sportivă internaţională, ceea ce a dus desigur şi la întreruperea activităţii noastre. În aceste condiţii, la Caransebeş am luat decizia să „pritocesc” grupele de atletism, să fac puţină ordine şi disciplină şi să pregătesc anul 2021. (…) Am rămas cu un număr mai mic de sportivi la grupele de performanţă la un moment dat, şi am completat din grupele de avansaţi. Bineînţeles, grupele de avansaţi le-am completat de la începători, şi, lanţul mergând mai departe, am început o selecţie destul de importantă, mai ales că şi părinţii au fost oarecum receptivi de data aceasta. Neavând ce să facă cu copiii acasă, probabil şi-au spus: ia să-i trimitem noi la stadion. Noi am fost şi puţin norocoşi, pentru că stadionul nostru nu a fost închis. Comitetul de Urgenţă a luat decizia să lase stadionul deschis, aşadar noi, atleţii, respectând normele în vigoare, am reuşit să desdfăşurăm antrenamentele aproximativ normal. Nu ne putem lăuda cu multe medalii, doar cu Ionuţ Dragomir, care a luat un aur şi un argint la un campionat naţional de neclasice şi ştafete. De asemenea, Hanni Brecica a luat argint la acelaşi campionat naţional. În rest, am luat multe locuri patru. Bilanţul nostru nu înseamnă mult, dar nici puţin. Avem într-un lot naţional al României patru sportivi, şi sper să vină şi al cincilea. Este vorba despre Hanni Brecica, Sorina Ciuche, Ştefan Lucian, Loredana Cimpoieriu şi sper ca şi Ionuţ, care este în momentul de faţă într-un lot lărgit, să facă parte din această echipă naţională. Ce am reuşit să facem la Caransebeş, am reuşit prin voluntariat să aducem zgură şi să reînnoim pista stadionului. Acum, eu fiind şi consilier local, sper să reuşim să ne îndeplinim visul de a avea şi o pistă sintetică la Caransebeş. Următorii patru ani îmi vor construi sau nărui speranţa. (…) La nivel de Federaţie, am avut succes, în sensul că am reuşit să organizăm la Cluj Campionatul Balcanic, cea mai importantă competiţie a anului la nivel mondial. Menţionez că la noi Campionatul Balcanic este aproape cât un campionat mondial. Sunt 22 de ţări membre ale Asociaţiei Balcanice de Atletism. Un alt suces pe care l-am obţinut la Federaţie este faptul că în luna iunie 2021 vom organiza, tot la Cluj, Campionatul European pe echipe, Liga I. Atletismul nu priveşte în urmă către un an compromis şi datorită faptului că noi am luat o decizie pot să spun istorică pentru perioada aceasta de pandemie, în sensul că am desfăşurat toate competiţiile atletice fără acele teste PCR. Am mers pe control medical, termometrizare, declaraţii şi o colaborare foarte strânsă cu medicii de familie şi medicii sportivi. În acest context, pe care Comitetul de Urgenţă interministerial l-a acceptat, am putut să ne desfăşurăm activităţile. Atletismul este un sport fără contact, toate competiţiile s-au desfăşurat afară. Noi am luat o decizie curajoasă, riscantă, dar care ne-a scos la liman cu fruntea sus”, a declarat Cristian Dragomir.

Reputatul tehnician caransebeşean a salutat şi iniţiativa ministrului Eduard Novak de a prioritiza sporturile cu cel mai mare potenţial de a obţine medalii.

Anul 2020 a fost şi sezonul revenirii în forţă a atletei Liliana Dragomir, care este antrenată acum de soţul Călin Dragomir. Rezultatele Lilianei sunt dătătoare de speranţe, spune profesorul Cristian Dragomir, care urmăreşte cu atenţie evoluţia fostei sale eleve.

Pentru că ne aflăm la pragul dintre ani,  cunoscutul tehnician caransebeşean a ţinut să adreseze pe final şi o urare tuturor cărăşenilor:

„Vă doresc sănătate, la mulţi ani, fericire, să aveţi numai bucurii, şi să ţineţi cont de un lucru: pentru suflet există foarte multe religii, pentru corp există o singură religie, sportul. Aşadar, iubiţi sportul şi veniţi cât mai mulţi la stadion, în aer liber”, a declarat antrenorul emerit Cristian Dragomir.

CSM Reşiţa a dat startul pregătirilor! Formarea lotului, prioritară pentru Dorinel Munteanu
Sport luni, 22 iunie 2026, 21:08

CSM Reşiţa a dat startul pregătirilor! Formarea lotului, prioritară pentru Dorinel Munteanu

Rossonerii se vor antrena la baza sportivă proprie până la sfârşitul acestei săptămâni şi vor efectua ulterior un stagiu de pregătire la...

CSM Reşiţa a dat startul pregătirilor! Formarea lotului, prioritară pentru Dorinel Munteanu
Handbal feminin: Gloria Bistriţa şi CSM Bucureşti vor reprezenta România în Liga Campionilor
Sport luni, 22 iunie 2026, 16:24

Handbal feminin: Gloria Bistriţa şi CSM Bucureşti vor reprezenta România în Liga Campionilor

Tigroaicele se alătură astfel campioanei Gloria Bistriţa, care avea locul garantat. La feminin, formatul Champions League rămâne neschimbat,...

Handbal feminin: Gloria Bistriţa şi CSM Bucureşti vor reprezenta România în Liga Campionilor
Japonia a câștigat meciul 1000 al Cupei Mondiale! Cu Istvan Kovacs la centru, niponii au învins clar Tunisia
Sport duminică, 21 iunie 2026, 11:58

Japonia a câștigat meciul 1000 al Cupei Mondiale! Cu Istvan Kovacs la centru, niponii au învins clar Tunisia

Japonia a făcut un meci perfect și s-a impus prin golurile marcate de Daichi Kamada (4), Ayase Ueda (31, 83) și Junya Ito (69). Cu acest succes,...

Japonia a câștigat meciul 1000 al Cupei Mondiale! Cu Istvan Kovacs la centru, niponii au învins clar Tunisia
Nera Bogodinț, primul pas către promovare! Cărășenii au învins în deplasare campioana Gorjului
Sport duminică, 21 iunie 2026, 11:05

Nera Bogodinț, primul pas către promovare! Cărășenii au învins în deplasare campioana Gorjului

Prima repriză a meciului de la Fărcășești a fost una relativ echilibrată, ofensivele celor două echipe nereușind să fructifice ocaziile...

Nera Bogodinț, primul pas către promovare! Cărășenii au învins în deplasare campioana Gorjului
Sport sâmbătă, 20 iunie 2026, 10:53

Fotbal, Cupa Mondială: victorii scontate pentru Brazilia și Maroc. Turcia e out, după a doua înfrângere

Selecționata braziliană a învins Haiti la scor de forfait, 3-0, pe Philadelphia Stadium. Selecao a obținut prima victorie la turneul final, prin...

Fotbal, Cupa Mondială: victorii scontate pentru Brazilia și Maroc. Turcia e out, după a doua înfrângere
Sport vineri, 19 iunie 2026, 15:28

Nera Bogodinţ vrea în Liga a III-a. Ultimul hop: dubla cu CSC Negomir

Prima partidă se dispută sâmbătă, 20 iunie, pe terenul gorjenilor. Nu există o favorită în această confruntare, dar Nera are o şansă bună...

Nera Bogodinţ vrea în Liga a III-a. Ultimul hop: dubla cu CSC Negomir
Sport vineri, 19 iunie 2026, 14:29

Două medalii pentru ISU Semenic, în competiţia naţională IGSU la tenis de masă! Performerii cărăşeni sunt tată şi fiu!

În cadrul competiţiei intitulate Cupa APSR, fiul Deian a cucerit bronzul categoriei sub 35 de ani, iar tatăl Velimir a reuşit aceeaşi...

Două medalii pentru ISU Semenic, în competiţia naţională IGSU la tenis de masă! Performerii cărăşeni sunt tată şi fiu!
Sport marți, 16 iunie 2026, 16:42

Cristian Bărbuţ îmbracă tricoul roş-negru!

Bărbuţ evoluează pe postul de extremă dreapta sau atacant lateral, iar atuurile sale sunt viteza, tehnica şi experienţa acumulată la echipe...

Cristian Bărbuţ îmbracă tricoul roş-negru!