Atleta Dafne Schippers a stabilit un nou record european şi al Campionatelor Mondiale, la 200 m

atleta olandeza Dafne Schippers campioana mondiala 200 m Beijing 2015

Olandeza Dafne Schippers a câştigat vineri, 28 august, titlul şi medalia de aur în proba feminină de 200 m din cadrul Campionatelor Mondiale de atletism de la Beijing. Sportiva s-a impus în finală în 21sec 63/100 (vânt: +0,2 m/s), un record al Europei şi al Campionatelor Mondiale şi a treia cea mai bună performanţă din toate timpurile.

Olandeza, care până anul trecut se consacra probelor combinate (heptatlon), le-a devansat pe jamaicanele Elaine Thompson, medaliată cu argint în 21sec 66/100, şi Veronica Campbell-Brown, medaliată cu bronz în 21sec 97/100, oferind astfel Europei primul titlul pe această distanţă după cel de la Paris din 2003 câştigat de rusoaica Anastasia Kapacinskaia.

Schippers cucereşte astfel a doua medalie la Mondialele de la Beijing, după argintul de la 100 m, unde s-a clasat a 2-a, în 10 sec 81/100, după campioana jamaicană Shelly-Ann Fraser-Price (10 sec 76/100).

sursa foto: gsp.ro