Până astăzi, 24 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.044.722 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).968.746 de pacienți au fost declarați vindecați. 

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.201 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba20227492,66
2.Arad22991642,69
3.Argeș26141551,82
4.Bacău25394601,39
5.Bihor28001702,61
6.Bistrița-Năsăud11419341,95
7.Botoșani13736271,15
8.Brașov42426542,62
9.Brăila12798352,03
10.Buzău12066331,41
11.Caraș-Severin10696392,12
12.Călărași9712271,27
13.Cluj555211143,79
14.Constanța41808682,30
15.Covasna8089302,74
16.Dâmbovița21941181,24
17.Dolj25778681,42
18.Galați26652642,01
19.Giurgiu10713231,76
20.Gorj9054110,60
21.Harghita7821321,34
22.Hunedoara22200792,55
23.Ialomița10470261,60
24.Iași41348441,44
25.Ilfov43821563,80
26.Maramureș20016120,66
27.Mehedinți7949231,21
28.Mureș22896772,29
29.Neamț18103471,49
30.Olt14093271,38
31.Prahova334461302,10
32.Satu Mare12709281,32
33.Sălaj10555201,85
34.Sibiu25391562,41
35.Suceava23704250,58
36.Teleorman13151451,96
37.Timiș52887862,57
38.Tulcea8104261,58
39.Vaslui15580110,88
40.Vâlcea15848331,98
41.Vrancea10245311,19
42.Mun. București1779773483,94
43.Cazuri noi nealocate pe județe  1245*-4 
 TOTAL1.044.7222.201 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 431 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA9
2ARAD3
3ARGEŞ14
4BACĂU8
5BIHOR6
6BISTRIŢA-NĂSĂUD5
7BOTOŞANI9
8BRĂILA3
9BRAŞOV9
10BUZĂU3
11CĂLĂRAŞI3
12CARAŞ-SEVERIN12
13CLUJ11
14CONSTANŢA23
15COVASNA3
16DÂMBOVIŢA12
17DOLJ6
18GALAŢI15
19GIURGIU1
20GORJ10
21HARGHITA1
22HUNEDOARA10
23IALOMIŢA7
24IAŞI12
25ILFOV13
26MARAMUREŞ8
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI71
29MUREŞ17
30NEAMŢ15
31OLT14
32PRAHOVA16
33SĂLAJ5
34SATU MARE8
35SIBIU12
36SUCEAVA5
37TELEORMAN4
38TIMIŞ22
39TULCEA3
40VÂLCEA13
41VASLUI5
42VRANCEA5
 Total431

Până astăzi, 27.267 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 23.04.2021 (10:00) – 24.04.2021 (10:00) au fost raportate 154 de decese (80 bărbați și 74 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Botoșani, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Harghita, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare,  Sibiu,  Teleorman, Timiș, Tulcea, Vâlcea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrate la categoria de vârstă 20-29 ani, 5 decese la categoria de vârstă 30-39 ani, 17 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 33 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 54 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 44 decese la categoria de vârstă 70-79 ani.

143 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 8 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent. 

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 10.280. Dintre acestea, 1.377 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.249.871 de  teste RT-PCR și 843.310 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 21.675 de teste RT-PCR (10.144 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.531 la cerere) și 11.748 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 40.542 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.626 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 40.888 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 88 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 2.224 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 2.287 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 23 aprilie, 4.502 sancţiuni contravenţionale, în valoare de 842.200 de lei.