Nicuşor Dan: România, pe deplin solidară cu Polonia; Rusia trebuie presată să vină la masa negocierilor
Preşedintele Nicuşor Dan afirmă că prin „încălcarea flagrantă a spaţiului a aerian polonez”, Rusia a demonstrat din nou că se comportă agresiv, subliniind că Moscova trebuie oprită şi presată să vină la masa negocierilor.

Articol editat de Valentina Adam, 10 septembrie 2025, 12:44 / actualizat: 10 septembrie 2025, 14:46
„Rusia a demonstrat din nou, inclusiv prin încălcarea flagrantă a spaţiului aerian polonez de aseară, că se comportă agresiv, testându-ne constant limitele şi sfidând toate eforturile noastre de a realiza pacea. Acest lucru este inacceptabil, Rusia trebuie oprită şi presată să vină la masa negocierilor. România este pe deplin solidară cu Polonia, aliatul şi partenerul nostru strategic. Suntem uniţi pentru a face NATO şi în special Flancul Estic, de la Marea Baltică până la Marea Neagră, mai sigure”, a scris şeful statului, miercuri, pe platforma de socializare X.
Acesta a adăugat că România va continua să sprijine pe deplin Ucraina şi „poporul său curajos, care continuă să fie atacat nemilos în fiecare zi”.
Polonia şi-a mobilizat, miercuri, propriile sisteme de apărare aeriană şi cele ale NATO pentru a doborî drone în spaţiul său aerian, după un atac aerian rus asupra Ucrainei.
După „încălcări repetate” ale spaţiului aerian polonez în timpul unui atac rus asupra vestului Ucrainei vecine, miercuri, armata Poloniei a anunţat desfăşurarea de aeronave poloneze şi aliate.
„Avioanele şi-au folosit armele împotriva obiectelor ostile”, a declarat ministrul apărării polonez, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz, într-un mesaj pe platforma X, adăugând că este „în contact constant cu comandamentul NATO”. Înaltul oficial polonez a cerut totodată populaţiei „să-şi păstreze calmul şi să distribuie doar anunţuri oficiale din partea armatei şi a serviciilor statului”.
„În urma atacului de astăzi (miercuri – n.r.) al Federaţiei Ruse asupra teritoriului ucrainean, a avut loc o încălcare fără precedent a spaţiului aerian polonez de către obiecte de tip dronă”, a declarat centrul de comandă al armatei poloneze într-un mesaj pe X. „Acesta este un act de agresiune care a creat o ameninţare reală la adresa securităţii cetăţenilor noştri”, a adăugat acesta.
Forţele poloneze şi aliate au monitorizat cu ajutorul radarelor „peste zece obiecte, iar pentru cele care puteau reprezenta o ameninţare, comandantul operaţional al forţelor armate a luat decizia de a le neutraliza. Unele drone care au intrat în spaţiul nostru aerian au fost doborâte”, a explicat centrul de comandă polonez.
Agerpres