GCS: Peste 18 mii de persoane infectate cu SARS COV 2 și 574 de decese

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 18.863 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 273 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare. De asemenea au fost raportate de către INSP 574 decese (294 bărbați și 280 femei), dintre care 13 anterioare intervalului de referință.

Dintre cele 574 decese, 5 au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 26la categoria de vârstă 40-49 ani, 60 la categoria de vârstă 50-59 ani, 141 la categoria de vârstă 60-69 ani, 197 la categoria de vârstă 70-79 ani și 145 la categoria de vârstă peste 80 ani.

Din totalul de 574 de pacienți decedați, 528 erau nevaccinați și 46 vaccinați. Cei 46 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între 40 și 80 de ani. 43 dintrepacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba273002738,59
2.Arad321673348,59
3.Argeș357273907,64
4.Bacău341543394,50
5.Bihor379856057,35
6.Bistrița-Năsăud169131085,45
7.Botoșani195072054,69
8.Brașov540025358,19
9.Brăila177492807,37
10.Buzău17757646,39
11.Caraș-Severin153231515,35
12.Călărași144341266,82
13.Cluj736635449,00
14.Constanța576476558,86
15.Covasna10176783,77
16.Dâmbovița290624276,49
17.Dolj386132737,28
18.Galați358613446,43
19.Giurgiu156401858,59
20.Gorj124291144,37
21.Harghita108521894,15
22.Hunedoara288292116,34
23.Ialomița154062739,13
24.Iași598676588,66
25.Ilfov6247962617,15
26.Maramureș272482564,52
27.Mehedinți130121888,12
28.Mureș301183475,52
29.Neamț258142175,93
30.Olt210561737,04
31.Prahova499315549,49
32.Satu Mare17875893,27
33.Sălaj147201276,98
34.Sibiu333523787,16
35.Suceava337313504,32
36.Teleorman199512137,82
37.Timiș7404656510,37
38.Tulcea110051075,97
39.Vaslui228183275,84
40.Vâlcea210641686,56
41.Vrancea143822034,44
42.Mun. București258471219016,44
43.Din străinătate**16266 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    22502*4.418 
 TOTAL1.486.26418.863 

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.568 depersoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA22
2ARAD29
3ARGEŞ58
4BACĂU31
5BIHOR5
6BISTRIŢA-NĂSĂUD10
7BOTOŞANI20
8BRĂILA13
9BRAŞOV82
10BUZĂU23
11CĂLĂRAŞI15
12CARAŞ-SEVERIN38
13CLUJ32
14CONSTANŢA74
15COVASNA31
16DÂMBOVIŢA36
17DOLJ24
18GALAŢI25
19GIURGIU24
20GORJ38
21HARGHITA18
22HUNEDOARA50
23IALOMIŢA12
24IAŞI86
25ILFOV50
26MARAMUREŞ10
27MEHEDINŢI14
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI273
29MUREŞ27
30NEAMŢ31
31OLT53
32PRAHOVA20
33SĂLAJ23
34SATU MARE31
35SIBIU8
36SUCEAVA44
37TELEORMAN78
38TIMIŞ55
39TULCEA7
40VÂLCEA14
41VASLUI19
42VRANCEA15
 Total   1.568

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 19.730. Dintre acestea,1.805sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 486 sunt minori,450 fiind internați în secții și 36 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.036.450 deteste RT-PCR și3.978.693 deteste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 27.819 teste RT-PCR (15.039în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.780la cerere) și 53.235 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 137.484 depersoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 18.506 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea,56.258 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 144 depersoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 11.172 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 867la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

De același autor

Related Articles