GCS: 6.096 cazuri noi şi 112 decese din cauza SARS CoV-2 în România

Până astăzi, 20 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 892.848 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 803.226 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 6.096 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos. 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba172561223,37
2.Arad192361412,86
3.Argeș226381231,69
4.Bacău220571241,58
5.Bihor234991652,50
6.Bistrița-Năsăud9626591,79
7.Botoșani11967651,55
8.Brașov363402634,46
9.Brăila10805932,22
10.Buzău10251411,09
11.Caraș-Severin9011451,49
12.Călărași8305581,65
13.Cluj450242934,11
14.Constanța35629933,39
15.Covasna6447191,45
16.Dâmbovița195231132,42
17.Dolj220622002,33
18.Galați223671432,14
19.Giurgiu8932872,81
20.Gorj8131642,35
21.Harghita6712411,03
22.Hunedoara182421994,03
23.Ialomița8938511,86
24.Iași365261892,07
25.Ilfov358192636,36
26.Maramureș18736692,19
27.Mehedinți6746421,82
28.Mureș193211241,71
29.Neamț15569 941,95
30.Olt12328791,42
31.Prahova28855991,45
32.Satu Mare11173612,31
33.Sălaj9132603,03
34.Sibiu219211322,72
35.Suceava22253791,04
36.Teleorman10912531,93
37.Timiș458023775,99
38.Tulcea6913401,43
39.Vaslui14022721,39
40.Vâlcea134101302,56
41.Vrancea8943241,19
42.Mun. București14599214334,85
43.Cazuri noi nealocate pe județe5477*74 
 TOTAL892.8486.096 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.136 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos. 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA16
2ARAD31
3ARGEŞ22
4BACĂU20
5BIHOR10
6BISTRIŢA-NĂSĂUD12
7BOTOŞANI14
8BRĂILA3
9BRAŞOV33
10BUZĂU9
11CĂLĂRAŞI11
12CARAŞ-SEVERIN10
13CLUJ31
14CONSTANŢA130
15COVASNA2
16DÂMBOVIŢA15
17DOLJ18
18GALAŢI25
19GIURGIU6
20GORJ42
21HARGHITA6
22HUNEDOARA58
23IALOMIŢA13
24IAŞI33
25ILFOV46
26MARAMUREŞ13
27MEHEDINŢI3
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI189
29MUREŞ23
30NEAMŢ45
31OLT13
32PRAHOVA24
33SĂLAJ12
34SATU MARE17
35SIBIU22
36SUCEAVA34
37TELEORMAN21
38TIMIŞ63
39TULCEA5
40VÂLCEA11
41VASLUI11
42VRANCEA14
 TOTAL1136

Până astăzi, 22.132 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 19.03.2021 (10:00) – 20.03.2021 (10:00) au fost raportate 112 decese (53 bărbați și 59 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Călărași,  Dâmbovița, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Timiș, Vaslui și București.

Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 2 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 10 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 29 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 42 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 27 decese la categoria de peste 80 de ani.

108 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 11.618. Dintre acestea, 1.324 sunt internate la ATI.  

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.471.807 teste RT-PCR și 496.066 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 26.038 de teste RT-PCR (14.866 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.172 la cerere) și 11.494 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 60.654 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 15.371 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 54.575 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 90 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 4.922 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 572 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 19 martie, 5.088 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 919.450 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 2 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

De același autor

Related Articles