În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.083 de cazuri noi de persoane infectate cu noul coronavirus. Până astăzi, 2 mai, pe teritoriul României au fost confirmate 1.057.655 de cazuri de persoane infectate cu COVID – 19. 995.506 pacienți au fost declarați vindecați.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba20557201,96
2.Arad23267181,78
3.Argeș26562291,32
4.Bacău25682181,02
5.Bihor28427341,92
6.Bistrița-Năsăud11600171,28
7.Botoșani1388830,77
8.Brașov42884361,64
9.Brăila12990241,28
10.Buzău12247160,96
11.Caraș-Severin10962371,79
12.Călărași9852140,94
13.Cluj5615082,36
14.Constanța42221121,48
15.Covasna8263311,77
16.Dâmbovița22144170,87
17.Dolj26085211,02
18.Galați2696411,40
19.Giurgiu1080491,01
20.Gorj910630,40
21.Harghita7961131,13
22.Hunedoara22451191,51
23.Ialomița1058731,09
24.Iași41699120,95
25.Ilfov44331482,47
26.Maramureș20114120,46
27.Mehedinți807991,03
28.Mureș23337391,70
29.Neamț18357171,06
30.Olt14264101,05
31.Prahova34000301,67
32.Satu Mare1280860,83
33.Sălaj10706101,47
34.Sibiu25772571,73
35.Suceava2382530,38
36.Teleorman1337391,41
37.Timiș53462471,82
38.Tulcea8206121,03
39.Vaslui15727240,58
40.Vâlcea16060141,28
41.Vrancea1040390,92
42.Mun. București1802891332,62
43.Cazuri noi nealocate pe județe    1189*179 
 TOTAL1.057.6551.083 

Până astăzi, 28.282 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 01.05.2021 (10:00) – 02.05.2021 (10:00) au fost raportate 88 de decese (41 bărbați și 47 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Buzău, Caraș-Severin,  Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Timiș, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani, 5 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 23 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 32 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 27 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

82 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 5 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru un pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent. 

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.067. Dintre acestea, 1.253 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.384.129 de  teste RT-PCR și 901.396 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 7.886 de teste RT-PCR (3.027 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 4.859 la cerere) și 3.714 teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 27.486 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 7.933 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 46.659 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 94 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.191 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 1 mai, 4.345 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 954.105 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 2 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal și un dosar penal pentru fals în declarații.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.