Tragedie în Alpii austrieci: cinci morți în două avalanșe
Tragedie în Alpii austrieci unde s-au înregistrat cinci morți în două avalanșe produse lângă Salzburg.
Articol editat de Oana Nicolae, 18 ianuarie 2026, 12:33
Cinci persoane și-au pierdut viața sâmbătă, 17 ianuarie 2026 în două avalanșe separate din Alpii austrieci, în regiunea Pongau lângă Salzburg, anunță ORF (Radioteleviziunea publică austriacă).
Primele două avalanșe:
- O avalanșă a măturat un grup de șapte schiori aflați în afara pistei → patru morți și un rănit grav.
- Puțin mai devreme, o altă avalanșă a îngropat o schioare de 58 de ani și soțul ei → femeia nu a putut fi resuscitată, deși soțul a alertat echipele de salvare.
Serviciile de urgență austriece nu au putut fi contactate de AFP pentru comentarii suplimentare.
Contextul tragic al săptămânii:
- Marți, un băiat de 13 ani (cetățean ceh) a murit într-o avalanșă la Bad Gastein (stațiunea Sportgastein), în timp ce schia în afara pistei împreună cu un alt copil.
- Duminica trecută, o femeie de 58 de ani a murit într-o avalanșă la Weerberg (Tirol).
- În același weekend, șase persoane au murit în avalanșe în mai multe stațiuni din Alpii francezi.
Ninsorile abundente din ultimele zile au crescut semnificativ riscul de avalanșe în întreg lanțul alpin. Majoritatea victimelor au fost prinse în afara pistelor amenajate.
Sursă: Agerpres
Urmărește-ne și pe Google News