Steaua, Dinamo, Astra și Concordia sunt în semifinalele Cupei Ligii

Steaua

Poli Timişoara a fost învinsă aseară pe Arena Naţională cu 1-0 de Steaua în sferturile Cupei Ligii Adeplast la fotbal. Golul campioanei care i-a asigurat calificarea în semifinale a fost marcat de Alex Chipciu, în minutul 32. Steaua a primit un penalty pentru henţ în care, Stanciu a executat, iar portarul Sascha Kirschstein a respins. Pe fază, Chipciu a reluat în plasă. Portarul timişorean a mai apărat un penalty, în minutul 27. Cele două henţ-uri au fost comise de Artean şi Samrov.

Şi Astra Giurgiu, liderul Ligii I, s-a calificat în semifinale după ce a învins-o aseară pe Viitorul Constanța cu 3-0, la Ovidiu. Giurgiuvenii s-au impus prin golurile marcate de Filipe Techşeira, Denis Alibec și Alexandru Ioniță II.

S-au mai calificat în semifinale Concordia Chiajna, care a învins pe ASA Târgu Mureş cu 1-0. A marcat: Ionuţ Balaur (autogol)

Şi Dinamo a acces în penultima fază în urma victoriei cu 2-0 în faţa formaţiei CFR Cluj. Au înscris Marcel Essombe şi Dorin Rotariu.

În semifinale vor juca Steaua- Astra și Concordia- Dinamo.