Liga Campionilor

În această săptămână se dispută partidele din manşa a doua a turului II preliminar al Ligii Campionilor la fotbal.
Reşiţeanul Cosmin Moţi care evoluează la campioana Bulgariei, Ludogoreţ Razgrad, a fost integralist în partida de marţi seara, 22 iulie, în deplasare pe terenul formaţiei F91 Dudelange din Luxemburg. Ludogoreţ a remizat, 1-1, şi s-a calificat în turul III preliminar după ce în partida tur s-a impus cu 4-0. Viitoarea adversară a campioanei Bulgariei va fi vicecampioana Serbiei, Partizan Belgrad, care a câştigat marţi seara cu 3-1, în deplasare la echipa HB Torshavn din Insulele Feroe, după 3-0 în partida tur.

Rezultate de marţi, din turul II preliminar:
Celtic Glasgow (Scoţia) – KR Reykjavik (Islanda) 4-0 (în tur 1-0)
Debrecen (Ungaria) – Cliftonville (Irlanda de Nord) 2-0 (în tur 0-0)
Zalgiris Vilnius (Lituania) – Dinamo Zagreb (Croaţia) 0-2 (în tur 0-2)
HB Torshavn (Insulele Feroe) – Partizan Belgrad (Serbia) 1-3 (în tur 0-3)
Skenderbeu (Albania) – BATE Borisov (Belarus) 1-1 (în tur 0-0)
The New Saints (Ţara Galilor) – Slovan Bratislava (Slovacia) 0-2 (în tur 0-1)
Maccabi Tel Aviv (Israel) – FC Santa Coloma (Andorra) 2-0 (în tur 1-0)
Qarabag Agdam (Azerbaidjan) – Valletta FC (Malta) 4-0 (în tur 1-0)
F91 Dudelange (Luxemburg) – Ludogoreţ Razgrad (Bulgaria) 1-1 (în tur 0-4)
FC Levadia Tallinn (Estonia) – Sparta Praga (Cehia) 1-1 (în tur 0-7)
Sutjeska Niksic (Muntenegru) – Sheriff Tiraspol (R. Moldova) 0-3 (în tur 0-2).

Rezultatele de miercuri:
FK Aktobe (Kazahstan) – Dinamo Tbilisi (Georgia) 3-0 (în tur 1-0)
HJK Helsinki (Finlanda) – Rabotnicki Skopje (Macedonia) 2-1 (în tur 0-0)
FK Ventspils (Letonia) – Malmoe FF (Suedia) 0-1 (în tur 0-0)
Steaua Bucureşti (România) – Stroemsgodset IF (Norvegia) 2-0 (în tur 1-0)
NK Maribor (Slovenia) – HSK Zrinjski Mostar (Bosnia-Herţegovina) 2-0 (în tur 0-0)
St. Patrick’s Athletic (Irlanda) – Legia Varşovia (Polonia) 0-5 (în tur 1-1).

Echipele calificate în turul III preliminar al Ligii Campionilor la fotbal sunt: Celtic Glasgow, Debrecen, Dinamo Zagreb, Partizan Belgrad, BATE Borisov, Slovan Bratislava, Maccabi Tel Aviv, Qarabag Agdam, Ludogoreţ Razgrad, Sparta Praga, Sheriff Tiraspol, FK Aktobe, Malmoe, HJK Helsinki, Steaua, Maribor şi Legia Varşovia.

Programul meciurilor din turul III preliminar (29/30 iulie şi 5/6 august):
Qarabag Agdam FK (Azerbaidjan) – FC Red Bull Salzburg (Austria)
Debreceni VSC (Ungaria) – FC BATE Borisov (Belarus)
SK Slovan Bratislava (Slovacia) – FC Sheriff Tiraspol (R. Moldova)
Aalborg BK (Danemarca) – GNK Dinamo Zagreb (Croaţia)
Legia Varşovia (Polonia) – Celtic Glasgow (Scoţia)
FC Aktobe (Kazahstan) – FC Steaua Bucureşti (România)
NK Maribor (Slovenia) – Maccabi Tel Aviv FC (Israel)
HJK Helsinki (Finlanda) – APOEL Nicosia (Cipru)
AC Sparta Praga (Cehia) – Malmoe FF (Suedia)
PFC Ludogoreţ Razgrad (Bulgaria) – FK Partizan Belgrad (Serbia)
AEL Limassol FC (Cipru) – FC Zenit Sankt Petersburg (Rusia)
FC Dnepro Dnepropetrovsk (Ucraina) – FC Copenhaga (Danemarca), la Kiev
Feyenoord Rotterdam (Olanda) – Beşiktaş JK Istanbul (Turcia)
Grasshoppers Zurich (Elveţia) – LOSC Lille (Franţa)
Standard Liege (Belgia) – Panathinaikos Atena (Grecia)
Adina Niţă