LPF, programul sezonului 2015-2016 al Ligii 1

La sediul Ligii Profesioniste de Fotbal a fost stabilit miercuri, 24 iunie, prin tragere la sorţi, programul sezonului 2015-2016 al Ligii 1 de fotbal. Va fi prima ediţie cu 14 echipe în sistemul play-off şi play-out.
Prima etapă a sezonului 2015-2016 al Ligii 1 de fotbal se va disputa pe 11 iulie, iar turul se va încheia pe 3 octombrie, cu etapa a 13-a, după care campionatul va continua până la data de 19 decembrie, când e programată etapa a 23-a. Liga 1 se va relua pe 13 februarie 2016, cu etapa a 24-a, iar sezonul regulat se va încheia în 27 februarie 2016, cu etapa a 26-a. Calendarul fazelor play-off şi play-out nu a fost încă stabilit.
Sezonul regulat va avea 182 de jocuri, iar echipele clasate pe locurile 1-6 la finalul său se vor califica în play-off, formaţiile clasate pe poziţiile 7-14 urmând să evolueze în play-out. Echipele care vor ocupa ultimele două poziţii (7-8) la finalul fazei play-out vor retrograda în liga secundă, în timp ce formaţia de pe locul 6 va susţine un baraj cu locul al treilea din liga secundă sau cu învingătoarea play-off-ului dintre cele două formaţii clasate pe locul secund în liga a doua, în funcţie de sistemul competiţional pe care îl va adopta eşalonul inferior, a precizat secretarul general al LPF, Justin Ştefan.
În play-off şi play-out echipele vor intra cu jumătate din numărul de puncte cu care vor încheia sezonul regulat. Echipele din play-out trebuie să realizeze un barem de minimum 15 puncte în play-out, altfel vor intra cu penalizare în sezonul următor, indiferent de eşalonul în care vor evolua.

Programul complet al turului Ligii 1:
Etapa 1 (11 iulie):
Astra Giurgiu – Concordia Chiajna
ASA Târgu Mureş – FC Dinamo Bucureşti
CS Universitatea Craiova – FC Botoşani
FC Viitorul – CFR Cluj
ACS Poli Timişoara – Pandurii Târgu Jiu
Steaua Bucureşti – Petrolul Ploieşti
FC Voluntari – CSMS Iaşi

Etapa 2 (18 iulie)
Concordia – CSMS Iaşi
Petrolul – FC Voluntari
Pandurii – Steaua
CFR Cluj – ACS Poli Timişoara
FC Botoşani – FC Viitorul
Dinamo – CSU Craiova
Astra Giurgiu – ASA Tg. Mureş

Etapa 3 (25 iulie)
ASA – Concordia
CSU Craiova – Astra
FC Viitorul – Dinamo
ACS Poli Timişoara – FC Botoşani
Steaua – CFR Cluj
FC Voluntari – Pandurii
CSMS Iaşi – Petrolul

Etapa 4 (1 august)
Concordia – Petrolul
Pandurii – CSMS Iaşi
CFR Cluj – FC Voluntari
FC Botoşani – Steaua
Dinamo – ACS Poli Timişoara
Astra – FC Viitorul
ASA – CSU Craiova

Etapa 5 (8 august)
CSU Craiova – Concordia
FC Viitorul – ASA
ACS Poli Timişoara – Astra
Steaua – Dinamo
FC Voluntari – FC Botoşani
CSMS Iaşi – CFR Cluj
Petrolul – Pandurii

Etapa 6 (12 august)
Concordia – Pandurii
CFR Cluj – Petrolul
FC Botoşani – CSMS Iaşi
Dinamo – FC Voluntari
Astra – Steaua
ASA – ACS Poli Timişoara
CSU Craiova – FC Viitorul

Etapa 7 (15 august)
FC Viitorul – Concordia
ACS Poli Timişoara – CSU Craiova
Steaua – ASA
FC Voluntari – Astra
CSMS Iaşi – Dinamo
Petrolul – FC Botoşani
Pandurii – CFR Cluj

Etapa 8 (22 august)
Concordia – CFR Cluj
FC Botoşani – Pandurii
Dinamo – Petrolul
Astra – CSMS Iaşi
ASA – FC Voluntari
CSU Craiova – Steaua
FC Viitorul – ACS Poli Timişoara

Etapa 9 (29 august)
ACS Poli Timişoara – Concordia
Steaua – FC Viitorul
FC Voluntari – CSU Craiova
CSMS Iaşi – ASA
Petrolul – Astra
Pandurii – Dinamo
CFR Cluj – FC Botoşani

Etapa 10 (12 septembrie)
Concordia – FC Botoşani
Dinamo – CFR Cluj
Astra – Pandurii
ASA – Petrolul
CSU Craiova – CSMS Iaşi
FC Viitorul – FC Voluntari
ACS Poli Timişoara – Steaua

Etapa 11 (19 septembrie)
Steaua – Concordia
FC Voluntari – ACS Poli Timişoara
CSMS Iaşi – FC Viitorul
Petrolul – CSU Craiova
Pandurii – ASA
CFR Cluj – Astra
FC Botoşani – Dinamo

Etapa 12 (26 septembrie)
Concordia – Dinamo
Astra – FC Botoşani
ASA – CFR Cluj
CSU Craiova – Pandurii
FC Viitorul – Petrolul
ACS Poli Timişoara – CSMS Iaşi
Steaua – FC Voluntari

Etapa 13 (3 octombrie)
FC Voluntari – Concordia
CSMS Iaşi – Steaua
Petrolul – ACS Poli Timişoara
Pandurii – FC Viitorul
CFR Cluj – CSU Craiova
FC Botoşani – ASA
Dinamo – Astra. (Agerpres)