Liga 1, etapa a XIII-a: rezultate finale

Steaua castiga derby-ul cu Dinamo

Etapa a 13-a a Ligii 1 de fotbal a debutat vineri, 31 octombrie, cu derby-ul campionatului. Steaua a învins, pe Arena Naţională, cu 3-0 pe Dinamo. Golurile au fost marcate de Lukasz Szukala în minutul 45+3, Paul Papp în minutul 78 şi Claudiu Keşeru în minutul 80.

Sâmbătă 1 noiembrie s-au jucat partidele:
Gaz Metan Mediaş – Universitatea Cluj 1-1. Au marcat Llullaku în minutul 39 şi Creţu în minutul 84 (autogol).

CS Universitatea Craiova – FC Botoşani 2-1. Au înscris Băluţă în minutul 28 şi Brandan în minutul 72, respectiv Vaşvari în minutul 32 din penalty.

Astra Giurgiu – Ceahlăul Piatra Neamţ 2-1. Autorii golurilor au fost Budescu în minutul 43 din penalty şi Bukari în minutul 87, respectiv Pavel în minutul 51.

Din cauza alegerilor prezidenţiale, duminică, 2 noiembrie, nu au fost programate meciuri.

Luni 3 noiembrie au avut loc meciurile:
FC Viitorul Constanţa – ASA Târgu Mureş 0-0.

Petrolul Ploieşti – Oţelul Galaţi 0-0.

CFR Cluj – FC Braşov 1-2.  Golurile au fost reuşite de Chanturia în minutul 6 din penalty, respectiv Constantinescu în minutele 44 din penalty şi 83.

Marţi 4 noiembrie s-au consemnat rezultatele:
Pandurii Târgu Jiu – Concordia Chiajna 0-1. Unicul gol al partidei a fost înscris de Wesley în minutul 28 din penalty.

Rapid Bucureşti – CSMS Iaşi 1-1. Au marcat Shamsin în minutul 75, respectiv Serediuc în minutul 67.

Steaua este lider cu 31 de puncte. Pe doi se află CFR Cluj cu 26 de puncte, iar poziţia a treia este ocupată de Petrolul cu 25 de puncte.
sursa foto: digisport.ro