Grupele Ligii Campionilor la fotbal şi programul meciurilor

Former French football player Eric Abidal (screen) takes part in the UEFA Champions League Group stage draw ceremony, on August 27, 2015 in Monaco. AFP PHOTO / VALERY HACHE

Prima etapă a grupelor Ligii Campionilor la fotbal, ediţia 2015-2016, propune meciuri precum Real Madrid – Şahtior Doneţk, Manchester City – Juventus, ambele pe 15 septembrie, sau AS Roma – FC Barcelona (16 septembrie), potrivit calendarului stabilit după tragerea la sorţi efectuată joi, 27 august, la Monte Carlo.
Componenţa grupelor:
Grupa A: Paris Saint-Germain (Franţa), Real Madrid (Spania), Şahtior Doneţk (Ucraina), Malmo FF (Suedia);
Grupa B: PSV Eindhoven (Olanda), Manchester United (Anglia), ŢSKA Moscova (Rusia), VfL Wolfsburg (Germania);
Grupa C: Benfica Lisabona (Portugalia), Atletico Madrid (Spania), Galatasaray Istanbul (Turcia), FC Astana (Kazahstan);
Grupa D: Juventus Torino (Italia), Manchester City (Anglia), Sevilla FC (Spania), Borussia Moenchengladbach (Germania);
Grupa E: FC Barcelona (Spania), Bayer Leverkusen (Germania), AS Roma (Italia), BATE Borisov (Belarus);
Grupa F: Bayern Munchen (Germania), Arsenal Londra (Anglia), Olympiakos Pireu (Grecia), Dinamo Zagreb (Croaţia);
Grupa G: Chelsea Londra (Anglia), FC Porto (Portugalia), Dinamo Kiev (Ucraina), Maccabi Tel Aviv (Israel);
Grupa H: Zenit Sankt Petersburg (Rusia), Valencia CF (Spania), Olympique Lyon (Franţa), KAA Gent (Belgia).
Programul meciurilor:
Etapa 1
Marţi 15 septembrie
GRUPA A
Paris SG – Malmo FF
Real Madrid – Şahtior Doneţk
GRUPA B
VfL Wolfsburg – ŢSKA Moscova
PSV Eindhoven – Manchester United
GRUPA C
Galatasaray – Atletico Madrid
Benfica – FC Astana
GRUPA D
Manchester City – Juventus
Sevilla FC – Borussia Moenchengladbach

Miercuri 16 septembrie:
GRUPA E
Bayer Leverkusen – BATE Borisov
AS Roma – FC Barcelona
GRUPA F
Dinamo Zagreb – Arsenal
Olympiakos – Bayern Munchen
GRUPA G
Dinamo Kiev – FC Porto
Chelsea – Maccabi Tel Aviv
GRUPA H
Valencia CF – Zenit
Gent – Olympique Lyon

Etapa a 2-a
Marţi 29 septembrie:
GRUPA E
FC Barcelona – Bayer Leverkusen
BATE Borisov – AS Roma
GRUPA F
Bayern Munchen – Dinamo Zagreb
Arsenal – Olympiakos
GRUPA G
Maccabi Tel Aviv – Dinamo Kiev
FC Porto – Chelsea
GRUPA H
Olympique Lyon – Valencia CF
Zenit – Gent

Miercuri 30 septembrie
GRUPA A
Şahtior Doneţk – Paris SG
Malmo FF – Real Madrid
GRUPA B
Manchester United – VfL Wolfsburg
ŢSKA Moscova – PSV Eindhoven
GRUPA C
FC Astana – Galatasaray
Atletico Madrid – Benfica
GRUPA D
Borussia Moenchengladbach – Manchester City
Juventus – Sevilla FC

Etapa 3
Marţi 20 octombrie
GRUPA E
BATE Borisov – FC Barcelona
Bayer Leverkusen – AS Roma
GRUPA F
Arsenal – Bayern Munchen
Dinamo Zagreb – Olympiakos
GRUPA G
FC Porto – Maccabi Tel Aviv
Dinamo Kiev – Chelsea
GRUPA H
Zenit – Olympique Lyon
Valencia CF – Gent

Miercuri 21 octombrie
GRUPA A
Malmo FF – Şahtior Doneţk
Paris SG – Real Madrid
GRUPA B
ŢSKA Moscova – Manchester United
VfL Wolfsburg – PSV Eindhoven
GRUPA C
Atletico Madrid – FC Astana
Galatasaray – Benfica
GRUPA D
Juventus – Borussia Moenchengladbach
Manchester City – Seville FC

Etapa a 4-a
Marţi 3 noiembrie
GRUPA A
Şahtior Doneţk – Malmo FF
Real Madrid – Paris SG
GRUPA B
Manchester United – ŢSKA Moscova
PSV Eindhoven – VfL Wolfsburg
GRUPA C
FC Astana – Atletico Madrid
Benfica – Galatasaray
GRUPA D
Borussia Moenchengladbach – Juventus
Sevilla FC – Manchester City

Miercuri 4 noiembrie
GRUPA E
FC Barcelona – BATE Borisov
AS Roma – Bayer Leverkusen
GRUPA F
Bayern Munchen – Arsenal
Olympiakos – Dinamo Zagreb
GRUPA G
Maccabi Tel Aviv – FC Porto
Chelsea – Dinamo Kiev
GRUPA H
Olympique Lyon – Zenit
Gent – Valencia CF

Etapa a 5-a
Marţi 24 noiembrie
GRUPA E
BATE Borisov – Bayer Leverkusen
Barcelona – AS Roma
GRUPA F
Arsenal – Dinamo Zagreb
Bayern Munchen – Olympiakos
GRUPA G
FC Porto – Dinamo Kiev
Maccabi Tel Aviv – Chelsea
GRUPA H
Zenit – Valencia CF
Olympique Lyon – Gent

Miercuri 25 noiembrie
GRUPA A
Malmo FF – Paris SG
Şahtior Doneţk – Real Madrid
GRUPA B
ŢSKA Moscova – VfL Wolfsburg
Manchester United – PSV Eindhoven
GRUPA C
Atletico Madrid – Galatasaray
FC Astana – Benfica
GRUPA D
Juventus – Manchester City
Borussia Moenchengladbach – Sevilla

Etapa a 6-a
Marţi 8 decembrie:
GRUPA A
Paris SG – Şahtior Doneţk
Real Madrid – Malmo FF
GRUPA B
VfL Wolfsburg – Manchester United
PSV Eindhoven – ŢSKA Moscova
GRUPA C
Galatasaray – FC Astana
Benfica – Atletico Madrid
GRUPA D
Manchester City – Borussia Moenchengladbach
Sevilla – Juventus

Miercuri 9 decembrie
GRUPA E
Bayer Leverkusen – FC Barcelona
AS Roma – BATE Borisov
GRUPA F
Dinamo Zagreb – Bayern Munchen
Olympiakos – Arsenal
GRUPA G
Dinamo Kiev – Maccabi Tel Aviv
Chelsea – FC Porto
GRUPA H
Valencia CF – Olympique Lyon
Gent – Zenit.
Primele două echipe din fiecare grupă se califică în optimile de finală, iar echipele de pe locul al treilea continuă în şaisprezecimile de finală ale Europa League.
sursa foto: digisport.ro
(Adina Niţă)

Campania ”Muzică pentru viață!”

Împreună putem salva vieți!

De același autor

Related Articles