Former French football player Eric Abidal (screen) takes part in the UEFA Champions League Group stage draw ceremony, on August 27, 2015 in Monaco. AFP PHOTO / VALERY HACHE

Prima etapă a grupelor Ligii Campionilor la fotbal, ediţia 2015-2016, propune meciuri precum Real Madrid – Şahtior Doneţk, Manchester City – Juventus, ambele pe 15 septembrie, sau AS Roma – FC Barcelona (16 septembrie), potrivit calendarului stabilit după tragerea la sorţi efectuată joi, 27 august, la Monte Carlo.
Componenţa grupelor:
Grupa A: Paris Saint-Germain (Franţa), Real Madrid (Spania), Şahtior Doneţk (Ucraina), Malmo FF (Suedia);
Grupa B: PSV Eindhoven (Olanda), Manchester United (Anglia), ŢSKA Moscova (Rusia), VfL Wolfsburg (Germania);
Grupa C: Benfica Lisabona (Portugalia), Atletico Madrid (Spania), Galatasaray Istanbul (Turcia), FC Astana (Kazahstan);
Grupa D: Juventus Torino (Italia), Manchester City (Anglia), Sevilla FC (Spania), Borussia Moenchengladbach (Germania);
Grupa E: FC Barcelona (Spania), Bayer Leverkusen (Germania), AS Roma (Italia), BATE Borisov (Belarus);
Grupa F: Bayern Munchen (Germania), Arsenal Londra (Anglia), Olympiakos Pireu (Grecia), Dinamo Zagreb (Croaţia);
Grupa G: Chelsea Londra (Anglia), FC Porto (Portugalia), Dinamo Kiev (Ucraina), Maccabi Tel Aviv (Israel);
Grupa H: Zenit Sankt Petersburg (Rusia), Valencia CF (Spania), Olympique Lyon (Franţa), KAA Gent (Belgia).
Programul meciurilor:
Etapa 1
Marţi 15 septembrie
GRUPA A
Paris SG – Malmo FF
Real Madrid – Şahtior Doneţk
GRUPA B
VfL Wolfsburg – ŢSKA Moscova
PSV Eindhoven – Manchester United
GRUPA C
Galatasaray – Atletico Madrid
Benfica – FC Astana
GRUPA D
Manchester City – Juventus
Sevilla FC – Borussia Moenchengladbach

Miercuri 16 septembrie:
GRUPA E
Bayer Leverkusen – BATE Borisov
AS Roma – FC Barcelona
GRUPA F
Dinamo Zagreb – Arsenal
Olympiakos – Bayern Munchen
GRUPA G
Dinamo Kiev – FC Porto
Chelsea – Maccabi Tel Aviv
GRUPA H
Valencia CF – Zenit
Gent – Olympique Lyon

Etapa a 2-a
Marţi 29 septembrie:
GRUPA E
FC Barcelona – Bayer Leverkusen
BATE Borisov – AS Roma
GRUPA F
Bayern Munchen – Dinamo Zagreb
Arsenal – Olympiakos
GRUPA G
Maccabi Tel Aviv – Dinamo Kiev
FC Porto – Chelsea
GRUPA H
Olympique Lyon – Valencia CF
Zenit – Gent

Miercuri 30 septembrie
GRUPA A
Şahtior Doneţk – Paris SG
Malmo FF – Real Madrid
GRUPA B
Manchester United – VfL Wolfsburg
ŢSKA Moscova – PSV Eindhoven
GRUPA C
FC Astana – Galatasaray
Atletico Madrid – Benfica
GRUPA D
Borussia Moenchengladbach – Manchester City
Juventus – Sevilla FC

Etapa 3
Marţi 20 octombrie
GRUPA E
BATE Borisov – FC Barcelona
Bayer Leverkusen – AS Roma
GRUPA F
Arsenal – Bayern Munchen
Dinamo Zagreb – Olympiakos
GRUPA G
FC Porto – Maccabi Tel Aviv
Dinamo Kiev – Chelsea
GRUPA H
Zenit – Olympique Lyon
Valencia CF – Gent

Miercuri 21 octombrie
GRUPA A
Malmo FF – Şahtior Doneţk
Paris SG – Real Madrid
GRUPA B
ŢSKA Moscova – Manchester United
VfL Wolfsburg – PSV Eindhoven
GRUPA C
Atletico Madrid – FC Astana
Galatasaray – Benfica
GRUPA D
Juventus – Borussia Moenchengladbach
Manchester City – Seville FC

Etapa a 4-a
Marţi 3 noiembrie
GRUPA A
Şahtior Doneţk – Malmo FF
Real Madrid – Paris SG
GRUPA B
Manchester United – ŢSKA Moscova
PSV Eindhoven – VfL Wolfsburg
GRUPA C
FC Astana – Atletico Madrid
Benfica – Galatasaray
GRUPA D
Borussia Moenchengladbach – Juventus
Sevilla FC – Manchester City

Miercuri 4 noiembrie
GRUPA E
FC Barcelona – BATE Borisov
AS Roma – Bayer Leverkusen
GRUPA F
Bayern Munchen – Arsenal
Olympiakos – Dinamo Zagreb
GRUPA G
Maccabi Tel Aviv – FC Porto
Chelsea – Dinamo Kiev
GRUPA H
Olympique Lyon – Zenit
Gent – Valencia CF

Etapa a 5-a
Marţi 24 noiembrie
GRUPA E
BATE Borisov – Bayer Leverkusen
Barcelona – AS Roma
GRUPA F
Arsenal – Dinamo Zagreb
Bayern Munchen – Olympiakos
GRUPA G
FC Porto – Dinamo Kiev
Maccabi Tel Aviv – Chelsea
GRUPA H
Zenit – Valencia CF
Olympique Lyon – Gent

Miercuri 25 noiembrie
GRUPA A
Malmo FF – Paris SG
Şahtior Doneţk – Real Madrid
GRUPA B
ŢSKA Moscova – VfL Wolfsburg
Manchester United – PSV Eindhoven
GRUPA C
Atletico Madrid – Galatasaray
FC Astana – Benfica
GRUPA D
Juventus – Manchester City
Borussia Moenchengladbach – Sevilla

Etapa a 6-a
Marţi 8 decembrie:
GRUPA A
Paris SG – Şahtior Doneţk
Real Madrid – Malmo FF
GRUPA B
VfL Wolfsburg – Manchester United
PSV Eindhoven – ŢSKA Moscova
GRUPA C
Galatasaray – FC Astana
Benfica – Atletico Madrid
GRUPA D
Manchester City – Borussia Moenchengladbach
Sevilla – Juventus

Miercuri 9 decembrie
GRUPA E
Bayer Leverkusen – FC Barcelona
AS Roma – BATE Borisov
GRUPA F
Dinamo Zagreb – Bayern Munchen
Olympiakos – Arsenal
GRUPA G
Dinamo Kiev – Maccabi Tel Aviv
Chelsea – FC Porto
GRUPA H
Valencia CF – Olympique Lyon
Gent – Zenit.
Primele două echipe din fiecare grupă se califică în optimile de finală, iar echipele de pe locul al treilea continuă în şaisprezecimile de finală ale Europa League.
sursa foto: digisport.ro
(Adina Niţă)