FCSB, eliminată din Europa League

93

Echipa de fotbal FCSB a fost eliminată din Europa League de formaţia cehă Slovan Liberec, care s-a impus cu scorul de 2-0 (0-0), joi seara, pe Stadionul ”Marin Anastasovici” din Giurgiu, în turul al treilea preliminar al competiţiei, scrie Agerpres.

Cu o formulă încropită, din cauza celor 15 cazuri de infectare cu coronavirus din lotul său, FCSB s-a lovit şi de alte probleme pe parcursul meciului cu Slovan, jucând din minutul 20 în zece oameni (Cană – eliminat) şi pierzând un jucător abia transferat după doar 8 minute (Karanovic – accidentat).

FCSB a rezistat în prima repriză, când portarul Straton a salvat mai multe goluri ca şi făcute, dar a cedat de două ori după pauză, de fiecare dată după un corner executat de Mosquera – Yusuf Helal (64) a marcat primul, iar Michael Rabusic (82) l-a imitat.

FCSB a început curajos şi Adrian Şut a tras bine de la circa 25 de metri, dar portarul a respins.

Perianu a salvat golul la şutul lui Beran (10), iar peste trei minute a căzut în careul advers la un duel cu Koscelnik, cu circumstanţe de penalty, dar a fost avertizat pentru simulare. Adrian Petre a tras şi el un şut bun, peste poartă (15), de la circa 25 de metri.

Eliminarea lui Cană a fost o lovitură pentru curajul roş-albaştrilor, marcând o turnură în meci, cu Slovan la cârmă.

Straton a apărat şuturile lui Yusuf şi Hromada (21), Tijani a trimis cu capul pe lângă poartă (22), Pesek (25) a reluat alături din centrarea lui Mikula, după care Straton a fost din nou providenţial la lovitura de cap a lui Yusuf Helal (42).

La reluare, Helal a ratat incredibil din 6 metri (46), iar apoi FCSB a avut o mare şansă de a deschide scorul, prin Adrian Petre, din poziţie suspectă de ofsaid, dar acesta a fost blocat in extremis de portar (50).

Straton a respins lovitura de cap a lui Rabusic (53), Adrian Şut a scos de pe linia porţii mingea trimisă de Helal (62), iar şutul lui Mikula (63) a fost deviat în corner. La faza următoare, oaspeţii au deschis scorul prin Helal (64). Faza s-a repetat în min. 82, cu Rabusic la finalizare. Straton a mai salvat un gol, pe final, la şutul lui Mara (90+3).

sursa foto: Agerpres