FC Sevilla și Benfica Lisabona vor juca finala Europa League în 14 mai la Torino

Valencia-Sevilla

FC Sevilla s-a calificat graţie unui gol marcat aproape de fluierul final al meciului cu Valencia, care a reuşit doar o victorie de palmares, cu 3-1, în manşa secundă a semifinalelor. Au marcat pentru Valencia: Sofiane Feghouli în minutul 15, Beto în minutul 26- autogol și Jeremy Mathieu în minutul 70. Golul echipei FC Sevilla a fost înscris de Stephane M’Bia în minutul 90+4. În tur andaluzii s-au impus cu 2-0.

Au jucat echipele:

Valencia: Diego Alves Carreira – Joao Pereira, Ricardo Costa, Jeremy Mathieu, Juan Bernat – Sofiane Feghouli, Daniel Parejo (Javi Fuego), Seydou Keita, Pablo Piatti (Federico Cartabia) – Eduardo Vargas, Jonas (Antonio Barragan).

Antrenor: Juan Antonio Pizzi.

Sevilla: Beto – Coke, Federico Fazio, Nicolas Pareja, Fernando Navarro (Alberto Moreno) – Stephane M’Bia, Daniel Carrico – Vitolo, Ivan Rakitic, Jose Antonio Reyes (Marko Marin) – Carlos Bacca (Kevin Gameiro).

Antrenor: Unai Emery.

Benfica Lisabona a acces în ultimul act al celei de-a doua competiții continentale ca valoare după egalul 0-0 de aseară la Torino, cu Juventus. Benfica a fost victorioasă în tur cu scorul de 2-1.

Juventus: Gianluigi Buffon – Martin Caceres, Leonardo Bonucci (Sebastian Giovinco), Giorgio Chiellini – Stephan Lichtsteiner, Arturo Vidal (Claudio Marchisio), Andrea Pirlo, Paul Pogba, Kwadwo Asamoah – Fernando Llorente (Daniel Osvaldo), Carlos Tevez. Antrenor: Antonio Conte.

Benfica: Jan Oblak – Maximiliano Pereira, Luisao, Ezequiel Garay, Guilherme Siqueira – Enzo Perez, Ruben Amorim, Nicolas Gaitan (Eduardo Salvio) – Lazar Markovic (Miralem Sulejmani), Lima, Rodrigo (Andre Almeida).

Antrenor: Jorge Jesus.

Sursa foto: goal.com