Barcelona a fost umilită de PSG în optimile Ligii Campionilor

60

Paris Saint-Germain a făcut un pas uriaș către sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, marți seara, în urma unei victorii incredibile cu scorul de 4-0 (2-0) în fața formației FC Barcelona, pe stadionul ”Parc des Princes”, în prima manșă a optimilor de finală.

Parizienii, care nu au un sezon nemaipomenit (locul al doilea în Ligue 1) au umilit-o pe Barcelona, marcând de patru ori, prin Angel Di Maria (18, 55), Julian Draxler (40), Edinson Cavani (72), și ratând și alte ocazii de gol.

Matuidi a avut prima ocazie (11), dar ter Stegen a apărat, însă nu a mai putut face nimic în minutul 18, când Di Maria, care a împlinit 29 de ani marți, a deschis scorul din lovitură liberă. Barca a ratat o mare șansă de egalare, prin André Gomes (27).

PSG și-a dublat avantajul prin germanul Draxler (40), după o minge recuperată de Rabiot din picioarele lui Messi, italianul Verratti fiind servant la acest gol.

Cavani, care a împlinit 30 de ani marți, a trecut și el pe lângă gol, în debutul reprizei secunde (49), dar Di Maria a ridicat scorul al 3-0 (55), cu un șut de la 25 de metri, la vinclu. Cavani și-a trecut în cele din urmă numele pe lista marcatorilor (72).

Catalanii au trecut pe final pe lângă golul de onoare, dar Neymar (79) nu a nimerit poarta, iar Umtiti (84) a trimis mingea în bară din poziție ideală.

Barcelona are șanse extrem de mici de a întoarce acest scor în returul din 8 martie, cu atât mai mult cu cât la PSG vor reveni două piese de bază, Thiago Silva și Thiago Motta. Presnel Kimpembe a debutat în Liga Campionilor în acest meci.

Campioana Spaniei nu a putut conta în acest meci pe Aleix Vidal (indisponibil pentru restul sezonului) și pe Javier Mascherano.

Paris Saint-Germain — FC Barcelona 4-0 (2-0)
Au marcat: Angel Di Maria (18, 55), Julian Draxler (40), Edinson Cavani (72).
Paris, Parc des Princes: 45.000 spectatori