ACS Poli Timișoara a pierdut cu Slavia Sofia. Alte rezultate ale echipelor românești în stagiile de pregătire

ACS Poli

Echipa de fotbal ACS Poli Timişoara a fost învinsă de formaţia bulgară Slavia Sofia cu 2-0, luni, într-un meci amical jucat în stagiul de pregătire din Antalya. Acesta este al doilea meci amical al bănăţenilor în Turcia, după ce sâmbătă au remizat, 0-0, cu Gornik Zabrze, locul 2 în Polonia. Următorul joc al elevilor lui Aurel Șunda în acest cantonament este programat miercuri, cu Zeta Golubovci, locul 6 în Muntenegru.

Și alte echipe românești au jucat ieri partide amicale. La Marbella, campioana României, Steaua Bucureşti, a obţinut luni prima sa victorie din 2014, 3-1 cu formaţia poloneză Korona Kielce, în cel de-al doilea stagiu de pregătire din Spania.Au marcat pentru Steaua: Florin Gardoş (minutul 21), Federico Piovaccari (45) şi Nicuşor Stanciu (69).

Dinamo a învins campioana Chinei şi a Asiei, Guangzhou Evergrande, cu 2-0. A punctat pentru Dinamo, George Ţucudean, în secunda 23 și în minutul 15.

Oţelul Galaţi a dispus de polonezii de la Zawisza Bydgoszcz cu 1-0. Golul a fost marcat de Alexandru Tudorie, în minutul 17.

În Antalya, FC Vaslui a încheiat la egalitate, 0-0, cu rușii de la Kubal Krasnodar.

FC Brașov a câștigat cu japonezii de la Shonan Bellmare, scor 2-1, prin reușitele lui Georgian Păun şi  Andrei Cristea.

Săgeata Năvodari  i-a bătut pe bosniacii de la Olimpik Sarajevo cu 4-0. Au înscris Vezan, Guerra, Chiacu şi Vieru.