Ascultă Radio România Reșița Live

[FOTO] Să ne aducem aminte de personalităţile care au văzut lumina zilei în Banatul Montan: Gustav Busch, la 115 de ani de la naştere

Una dintre misiunile culturale însuşite de către Forumul Democratic al Germanilor din judeţul Caraş-Severin şi de către Asociaţia Germană de Cultură şi Educaţie a Adulţilor Reşiţa este cea de a reaminti iubitorilor de cultură şi spiritualitate personalităţile care s-au născut sau au trăit pe meleagurile Banatului Montan, numele lor fiind trecute în cartea de aur a acestui spaţiu de interferenţe culturale.

[FOTO] Să ne aducem aminte de personalităţile care au văzut lumina zilei în Banatul Montan: Gustav Busch, la 115 de ani de la naştere

Articol editat de Gerhard Chwoika, 29 martie 2021, 08:00 / actualizat: 29 martie 2021, 9:32

De data aceasta să ne aducem aminte de o personalitate muzicală care s-a născut și a trăit la Reșița. Este vorba despre Gustav Busch. Iată ce scria Sepp-Karl Kaschak sub tilul „Conaționalii noștri: Gusti Busch. Croitor, muzician, veteran de război și prizonier în Siberia, lăcătuș, profesor de muzică pentru vioară, aranjor și om” printre altele despre acesta:

Născută la 29 martie 1906 în Reșița, mama sa, Maria, era gospodină, iar tatăl, Raimund, își conducea propriul atelier de croitorie. După liceu, Gusti Busch a învățat croitorie de la tatăl său și a practicat această profesie câțiva ani. A învățat să cânte la vioară, unul dintre profesorii săi a fost prof. Josef Brandeisz din Timișoara. La vârsta de 16 ani cânta deja la trombon și la vioară în orchestra simfonică a fabricii. Mai târziu a avut și propria orchestră de muzică de dans. Era căsătorit și avea o fiică și un fiu… A fost membru al orchestrei simfonice a fabricii, al ansamblului de operetă și al orchestrei bisericii catolice. A câștigat mai multe premii la concursuri de amatori din București. A fost profesor de vioară la Conservatorul din Reșița. A fost un aranjor excelent și era foarte apreciat de elevii săi, de colegi și de locuitorii Reșiței. A murit… la 5 aprilie 1963 la Reșița.

Anul acesta, Asociaţia Germană de Cultură şi Educaţie a Adulţilor Reşiţa și Forumul Democratic al Germanilor din județul Caraș-Severin vor marca împlinirea a 115 de ani de la nașterea lui Gustav Busch printr-un plic filatelic ocazional şi o ştampilă adecvată. Întreaga corespondență care pleacă în data de 29 martie de la Of. Poștal Reșița 1 va fi obliterată cu aceasta.

Totodată, cu sprijinul Liceului de Arte „Sabin Păuța”, în data de 25 martie 2021, începând cu ora 19.00, se va putea urmări online de la Centrul German „Alexander Tietz“ Reșița un mic concert în amintirea lui Gustav Busch, o manifestarea organizată împreună cu Formația muzicală „Banater Bergland“ (coordonator: George Gassenheimer). Protagoniștii concertului vor fi George Gassenheimer (vioara întâi), Vincenzo Cerra și Janny Zelko (chitară), Cristian Roşoagă (pianină) și Eduard Gentile Ailenei (contrabas). În repertoriu se vor afla pise compuse sau prelucrate de Gustav Busch.

Manifestarea se va putea urmări pe paginile de socializare:

https://www.facebook.com/Demokratisches.Forum.der.Banater.Berglanddeutschen

https://www.youtube.com/channel/UC_kYvj3wj9oGipq7pmZoS_g

Erlend Krauser susține un concert special la Fikl Art Stage din Socolari pe 27 iunie 2026
Cultură joi, 18 iunie 2026, 11:56

Erlend Krauser susține un concert special la Fikl Art Stage din Socolari pe 27 iunie 2026

  Evenimentul promite o experiență artistică complexă, îmbinând muzica live cu arta vizuală, într-un spațiu cultural unic din Banat....

Erlend Krauser susține un concert special la Fikl Art Stage din Socolari pe 27 iunie 2026
Jurnal de festival: trei actori reșițeni au jucat acasă, la New Wave Theatre!
Cultură marți, 16 iunie 2026, 17:03

Jurnal de festival: trei actori reșițeni au jucat acasă, la New Wave Theatre!

„Cânt ca să nu sufăr, vă cânt ca să nu suferiți”, își mărturisea cântările un îndrăgit artist… și la finalul zilei de...

Jurnal de festival: trei actori reșițeni au jucat acasă, la New Wave Theatre!
Expoziția „Identitate și tradiții în Banat”, vernisată la Reșița în cadrul unui proiect european
Cultură luni, 15 iunie 2026, 19:37

Expoziția „Identitate și tradiții în Banat”, vernisată la Reșița în cadrul unui proiect european

Evenimentul va avea loc în foaierul Centrului Universitar „Babeș-Bolyai” din Reșița și face parte dintr-un demers amplu de promovare a...

Expoziția „Identitate și tradiții în Banat”, vernisată la Reșița în cadrul unui proiect european
Ziua Banatului Montan și memoria lui Mihai Eminescu, celebrate la Reșița prin evenimente culturale dedicate patrimoniului local
Cultură luni, 15 iunie 2026, 17:00

Ziua Banatului Montan și memoria lui Mihai Eminescu, celebrate la Reșița prin evenimente culturale dedicate patrimoniului local

  Programul organizat în municipiu a inclus expoziții tematice, lansări de carte, momente artistice și concursuri dedicate copiilor, toate...

Ziua Banatului Montan și memoria lui Mihai Eminescu, celebrate la Reșița prin evenimente culturale dedicate patrimoniului local
Cultură luni, 15 iunie 2026, 12:22

Nu-l uitați pe Eminescu…

În agitația, de multe ori inutilă, a zilelor noastre se pare că l-am uitat pe Eminescu-Luceafărul poeziei românești, după cum l-a denumit...

Nu-l uitați pe Eminescu…
Cultură luni, 15 iunie 2026, 09:47

„Romeria”, filmul premiat al regizoarei Carla Simón, proiectat gratuit la Cinematograful Arta din Arad

Cinematograful „Arta” din Arad găzduiește miercuri, 17 iunie 2026, de la ora 19:00, proiecția filmului „Romeria”. Este cea mai nouă...

„Romeria”, filmul premiat al regizoarei Carla Simón, proiectat gratuit la Cinematograful Arta din Arad
Cultură duminică, 14 iunie 2026, 06:09

Mircea Baniciu și RIFF urcă pe scena festivalului „Perla Folk” de la Moneasa. Intrarea este liberă

Festivalul „Perla Folk” revine la Moneasa după o pauză de câțiva ani. Ediția a III-a va avea loc sâmbătă, 27 iunie 2026, de la ora 19:00,...

Mircea Baniciu și RIFF urcă pe scena festivalului „Perla Folk” de la Moneasa. Intrarea este liberă
Cultură sâmbătă, 13 iunie 2026, 17:00

Ziua Banatului Montan, celebrată la Ciclova Montană printr-un maraton cultural dedicat identității și valorilor locale

Manifestările au reunit scriitori, profesori, artiști și iubitori de cultură într-un adevărat maraton cultural, menit să pună în lumină...

Ziua Banatului Montan, celebrată la Ciclova Montană printr-un maraton cultural dedicat identității și valorilor locale