Festivalul de folclor „Tradiţii Cărăşene” şi-a stabilit câştigătorii de la Moldova Nouă

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Caraș-Severin, Casa de Cultură Moldova Nouă și Primăria din localitate au organizat şi la Moldova Nouă, Festivalul-concurs „Tradiții cărășene“.

Manifestarea culturală are ca obiective: promovarea valorilor din domeniul muzical-coregrafic, al artelor vizuale și meșteșugurilor tradiționale, teatrului popular, poeziei dialectale și gastronomiei tradiționale din zona Moldova Nouă-Clisura Dunării. Câştigătorii sunt:

1. Secțiunea Coregrafie                        

  1. Grupuri de dansatori

                       1.Grupul „Alianța Pensionarilor din Moldova Nouă“

                       2.Grupul de dansatori – Radimna/Pojejena

                       3. Grupul de dansatori – Belobreșca

  1. Formații de dansuri ale etniilor, ansambluri folclorice ale etniilor

                          1.Ansamblul de obiceiuri  – Asociația  „Tommyland“ Moldova Nouă

                          2. Ansamblul de obiceiuri  – K.U.D. Sveti Nikola Radimna/Pojejena

                          3.Formația de dansuri ale etniilor „K.U.D Soko“, Socol

                          4.Formația de dansuri ale etniilor „K.U.D Stenka“ Liubcova/Berzasca

                          5. Formația de dansuri a etniilor – Moldova Nouă

                          6. Formația de dansuri a etniilor – Radimna/Pojejena

2.Secțiunea Muzicală

2.7. Subsecțiunea Soliști instrumentiști

        1. Laurențiu Brundean – saxofon, Coronini

        2. Marco Cioric – acordeon, Moldova Nouă

        3. Flavius Zaica – vioară cu goarnă, Gornea/Sichevița

 2.9 Subsecțiunea soliști vocali

        1. Alex Brundean – Coronini

        2. Amalia Tudose – Moldova Nouă

        3. Daiana Mandachi – Moldova Nouă

        4. Petru Cârja – Moldova Nouă

Secțiunea 3. Poezie dialectală. Teatru popular

3.2. Recitatori dialectali

                 1. Radu Băloi – Casa de Cultură Moldova Nouă

                 2. Morena Bleotu – Casa de Cultură Moldova Nouă

                 3. Maura Dascălu – Casa de Cultură Moldova Nouă

Secțiunea 4.  Expoziții-Colecții

  4.1 Expoziții de costume populare și alte elemente de etnografie

  1. Expoziția de costume populare – Asociația „Tommyland“ Moldova Nouă
  • Colecții – expoziții diverse
  1. Expoziția de fotografie: „Fășancul în Boșneag de-a lungul timpului“ –  Casa de Cultură Moldova Nouă
  2. Expoziția de cărți dedicate Fășancului din Moldova Nouă (2019-2021-2022) – Casa de Cultură Moldova Nouă
  3. Expoziția colecției de fotografii cu activitățile Casei de Cultură Moldova Nouă (2017-2021)
  4. Secțiunea Gastronomie

Expoziția gastronomică a Casei de Cultură Moldova Nouă:

  • Fasole la ceaun – Pojejena
  • Produse tradiționale ale sârbilor din Radimna – Branislalevici Slavoliub
  • Ciorbă de pește – Casa de Cultură Moldova Nouă
  • Prăjitură cu brânză dulce – Cristina Arghir, K.U.D. Sveti Nikola Radimna
  • Somn cu mămăligă – Cristina Arghir, K.U.D. Sveti Nikola Radimna
  • Pește la cuptor – Maya Stancovici , K.U.D. Sveti Nikola Radimna
  • Caigană cu ceapă – Maya Marija Popovici, K.U.D. Sveti Nikola Radimna
  • Prăjituri de casă – Maria Ioana Mutașcu, K.U.D. Sveti Nikola Radimna
  • Scoverdzi (Clătite) – Viktoria Galcon, K.U.D. Sveti Nikola Radimna
  • Vin de casă (Roze Staro Moldavska) – Emilia Bălășoiu, K.U.D. Sveti Nikola Radimna
  • Vin de casă (Lipovak) – Patricia Bof, K.U.D. Sveti Nikola Radimna
  • Baklava – Diana Damian, K.U.D. Sveti Nikola Radimna
  • Fasole sleită – Alina Toma, K.U.D. Sveti Nikola Radimna
  • Cornulețe – Any Mary Stancovici, K.U.D. Sveti Nikola Radimna
  • Prăjitură cu mere – Ivana Elena Stoicovici, K.U.D. Sveti Nikola Radimna
  • Plăcintă cu dovleac – Patricia Bof, K.U.D. Sveti Nikola Radimna
  • Krofne – David Ghorghiu, K.U.D. Sveti Nikola Radimna
  • Cozonac cu nucă – Alessandra Ianoșevici, K.U.D. Sveti Nikola Radimna
  • Cozonac cu mac – Iasmin Maximilian Cioancă, K.U.D. Sveti Nikola Radimna
  • Scoverdze – Dario Stoicovici, K.U.D. Sveti Nikola Radimna
  • Kiflițe – Iadran Vizitiu, K.U.D. Sveti Nikola Radimna
  • Țuică de smochine – Katarina Budimir, K.U.D. Sveti Nikola Radimna
  • Țuică de prune – Emilia Bălășoiu, K.U.D. Sveti Nikola Radimna
  • Vin de casă – Miriam Novacovici, K.U.D. Sveti Nikola Radimna
  • Foi cu miere – Gordana Marcu, K.U.D. Sveti Nikola Radimna
  • Salam de biscuiți – Gordana Marcu, K.U.D. Sveti Nikola Radimna
  • Plăcintă cu mere – Katarina Budimir, K.U.D. Sveti Nikola Radimna
  • Plăcintă cu dovleac – Daria Enache, K.U.D. Sveti Nikola Radimna
  • Sarmale de casă – George Stoianovici, K.U.D. Sveti Nikola Radimna
  • Langoși de casă – Lukas Galcan, K.U.D. Sveti Nikola Radimna
  • Țuică de prune – Scarlet Radosavlevici, K.U.D. Sveti Nikola Radimna

Evenimentul cultural a avut loc în data de 29.04.2022, ora 13.00 la Casa de Cultură Moldova Nouă, în sala de spectacole.

Manifestarea culturală, aflată la ediția I-a a avut drept obiective: promovarea valorilor din domeniul muzical-coregrafic, al artelor vizuale și meșteșugurilor tradiționale, teatrului popular, poeziei dialectale și gastronomiei tradiționale  din zona Moldova Nouă/Clisura Dunării (orașul Moldova Nouă și localitățile din acest areal).

De același autor

Related Articles