Ascultă Radio România Reșița Live

Etnia germană din Reșița, la ceasul bilanțului

Forumul Democratic al Germanilor din județul Caraș-Severin (FDG C-S) și Asociația Germană de Cultură și Educație a Adulților din Reșița au organizat în anul 2022, pe lângă multe altele, chiar dacă trăim cu toții, din martie 2020, într-o situație pandemică, următoarele manifestări principale: „Decada Culturii Germane în Banatul Montan”, cea de a XXXII-a ediție, întreaga lună octombrie, cu 51 de manifestări în 14 localități, cu cea de a 29-a Sărbătoare a „Heimat“-ului germanilor din Banatul Montan, organizată în 15 octombrie la Gărâna; „Zilele Literaturii Germane la Reșița” (cea de a XXXII-a ediție, 18 – 21 august); „Copiii desenează ținutul natal” (cea de a XVI-a ediție, cu expoziții la Reșița – 2 iunie, în Maribor / Slovenia – 2 septembrie și Feldbach în Stiria / Austria – 20 octombrie); manifestarea ecumenică pregătitoare a marii Sărbători a Învierii Domnului, „Iubindu-L pe cel Răstignit, ne îndreptăm spre Sărbătoarea Luminii” (ediția a XV-a, 7 aprilie); „Primăvara culturală germană la Reșița” (cea de a XX-a ediție, 2 – 24 mai); „Te salut, copilărie” (cea de a XV-a ediție, 30 mai – 1 iunie); „Iunie – luna expozițiilor” (cea de a XV-a ediție); „Germana cu plăcere“ (cea de a XXI-a ediție, 2 – 9 august); „Gărâna în septembrie“ (cea de a XXIV-a ediție, 17 – 18 septembrie); cea de-a 18-a Întâlnire a formațiilor muzicale și a corurilor germane în Banatul Montan (14 octombrie); manifestarea „Mai multe lumânări în cimitirele noastre” (a XV-a ediție, 1 – 2 noiembrie)și „Toamna culturală germană la Reșița” (cea de a XX-a ediție, 1 – 29 noiembrie). De asemenea, trebuie amintit Simpozionul internațional online „Minoritatea germană în sud-estul și estul european: Împreună pentru Casa Europei“,ediția a IV-a, cu participanți din Cernăuți (Ucraina), Maribor (Slovenia), Pécs (Ungaria), Sremska Mitrovica (Serbia) și Vukovar (Croația), desfășurat în 21 noiembrie. Tot în noiembrie am fost parte, în Reșița, a proiectului „Serile Muzicii Clasice Germane“, desfășurat în perioada 3 – 6 noiembrie.

Etnia germană din Reșița, la ceasul bilanțului

Articol editat de Gerhard Chwoika, 2 ianuarie 2023, 09:15 / actualizat: 3 ianuarie 2023, 9:17

Anul trecut, în plan central s-a situat jubileul german reșițean, 35 de ani de la constituirea Asociației Germane de Cultură și Educație a Adulților Reșița, cu evenimente desfășurate în octombrie și noiembrie, la Reșița și Timișoara, la care au participat oaspeți din țară și de peste hotare.

Biserica romano-catolică „Maria Zăpezii“ Reșița a sărbătorit în 2022 trei jubilee: 250 de ani de la întemeierea primei parohii catolice la Reșița – 1772 (sărbătoriți împreună cu hramul bisericii, la 7 august), 245 de ani de la sfințirea primei biserici catolice din Reșița – 28 septembrie 1777 (sărbătoriți în 28 septembrie) precum și 175 de ani de la sfințirea actualei biserici – 25 noiembrie 1847 (sărbătoriți la 20 noiembrie).

Amintite trebuie să fie și manifestările cuprinse în cadrul Zilei Culturii Naționale (15 ianuarie), a Zilei Mărțișorului și Internaționale a Femeii (1, respectiv, 8 martie), a Zilei Internaționale a Poeziei (21 martie), a Orei Pământului (26 martie), Zilei Mondiale a Artei (15 aprilie), a Zilei Internaționale a Monumentelor și a Siturilor (18 aprilie), a Zilei Internaționale a Cărții, a Drepturilor de Autor și cea Națională a Bibliotecarului (23 aprilie), a Zilei Internaționale a Dansului (29 aprilie), a Zilei Naționale a Inimii (4 mai), a Zilei Europei (9 mai), a Zilei Mondiale a Diversității Culturale pentru Dialog și Dezvoltare (21 mai), Fête de la Musique (21 iunie), a Zilei Banatului (21 iulie), a Zilei Germane de Comemorare a Victimelor Războiului și a Violenței (13 noiembrie) și a Zilei Minorităților Naționale din România (18 decembrie).

În plan central au stat în acest an evenimente precum cele dedicateîmplinirii a 150 ani de la fabricarea la Reșița a primei locomotive cu aburi pe teritoriul actual al României – 1872. Acestui jubileu i s-au alăturat altele două în strânsă legătură: 100 de ani de la construirea la Reșița a Fabricii de locomotive și 50 de ani de la inaugurarea Muzeului de locomotive cu abur în aer liber din Reșița (inaugurat la 29 aprilie 1982). Am fost parte a manifestărilor organizate în acest sens (expoziții, simpozioane, prelegeri), de-a lungul întregului an calendaristic. FDG C-S și Asociația Germană de Cultură și Educație a Adulților Reșița au realizat pe parcursului anului 2022 un număr de 6 plicuri filatelice ocazionale și au conceput de asemenea machetele unui număr de 6 ștampile filatelice ocazionale, aferente jubileului reșițean. Totodată, acestea au finanțat realizarea unei medalii dedicate celor 150 de ani. Concepția grafică a medaliei aparține lui Bogdan Piperiu, la fel ca și Trofeul „Reșița 150”, confecționat din acril (plastic). Activitățile editoriale au cuprins tipărirea a 2 cărți dedicate jubileului reșițean, apărute sub egida noastră în acest an calendaristic.

De asemenea, am continuat proiectul jubiliar din anul 2021, „Reșița: 250 de ani de istorie industrială“ cu diferite evenimente organizate pe parcursul anului 2022, sub motto-ul „Reșița: 250 + 1 ani de istorie industrială“.

În decursul anului 2022 au apărut în continuare publicația „Echo der Vortragsreihe” (= „Ecoul Asociației”) precum și numerele speciale dedicate celor mai importante evenimente culturale ale etniei germane din Banatul Montan, și 7 cărți din cele 126 apariții editoriale publicate din 1995 până în prezent. Au apărut, de asemenea, două numere ale periodicului „info“.

În anul 2022 au fost editate 70 plicuri filatelice ocazionale precum au fost și confecționate de către noi 69 ștampile filatelice ocazionale,aprobate, conform legislației în vigoare, de Poșta Română. De asemenea trebuie amintit următorul produs audio și media: CD-ROM „Die Banater Berglanddeutschen = Germanii din Banatul Montan“, Nr. 20 / 2022.

Tot în această perioadă a fost actualizată pagina web în limba germană www.dfbb.ro (coordonator: ing. Hugo Eduard Balazs), ca, de altfel, și pagina de Facebook a Asociației, coordonată de dr. ing. Christian Paul Chioncel.

Datorită situației pandemice, activitatea formațiilor culturale germane la Reșița a fost în prima parte a anului sever restrânsă; abia după aceea, activitățile au început să meargă pe făgașul normal… Amintim aici activitățile corului „Franz Stürmer“ (înființat la 27 mai 1991, astăzi condus de prof. Elena Cozâltea), ale formației muzicale „Banater Bergland“ (formație activă din 1995, compusă în momentul de față din prof. George Gassenheimer și Janny Zelko), ale formației de dansuri populare germane „Enzian“ = „Gențiana“ (activă din 26 iunie 1999), coordonatorii celor două grupe de vârste – mici și adulți – fiind Marianne și Nelu Florea, ale grupului muzical „Intermezzo” (înființat în ianuarie 2016, compus în momentul de față din Marianne Chirilovici, Letiția Sabău, Carol Walter Fleck și Lucian Duca – coordonator), ale soliștilor Marianne & Petru Chirilovici, și nu în ultimul rând, ale Cercurilor de pictură „Deutsche Kunst Reschitza“ (coordonat de Doina și Gustav Hlinka) și de sculptură „Jakob Neubauer“ (coordonator: George Molin), ambele cercuri de creație plastică aflate în 2022 în cel de al 30-lea an de existență.

Pe această cale aducem mulțumiri tuturor celor care ne-au stat aproape în 2022, având speranța ca și mai departe, împreună să realizăm lucruri minunate! (Erwin Josef Țigla)

Jurnal de festival: trei actori reșițeni au jucat acasă, la New Wave Theatre!
Cultură marți, 16 iunie 2026, 17:03

Jurnal de festival: trei actori reșițeni au jucat acasă, la New Wave Theatre!

„Cânt ca să nu sufăr, vă cânt ca să nu suferiți”, își mărturisea cântările un îndrăgit artist… și la finalul zilei de...

Jurnal de festival: trei actori reșițeni au jucat acasă, la New Wave Theatre!
Expoziția „Identitate și tradiții în Banat”, vernisată la Reșița în cadrul unui proiect european
Cultură luni, 15 iunie 2026, 19:37

Expoziția „Identitate și tradiții în Banat”, vernisată la Reșița în cadrul unui proiect european

Evenimentul va avea loc în foaierul Centrului Universitar „Babeș-Bolyai” din Reșița și face parte dintr-un demers amplu de promovare a...

Expoziția „Identitate și tradiții în Banat”, vernisată la Reșița în cadrul unui proiect european
Ziua Banatului Montan și memoria lui Mihai Eminescu, celebrate la Reșița prin evenimente culturale dedicate patrimoniului local
Cultură luni, 15 iunie 2026, 17:00

Ziua Banatului Montan și memoria lui Mihai Eminescu, celebrate la Reșița prin evenimente culturale dedicate patrimoniului local

  Programul organizat în municipiu a inclus expoziții tematice, lansări de carte, momente artistice și concursuri dedicate copiilor, toate...

Ziua Banatului Montan și memoria lui Mihai Eminescu, celebrate la Reșița prin evenimente culturale dedicate patrimoniului local
Nu-l uitați pe Eminescu…
Cultură luni, 15 iunie 2026, 12:22

Nu-l uitați pe Eminescu…

În agitația, de multe ori inutilă, a zilelor noastre se pare că l-am uitat pe Eminescu-Luceafărul poeziei românești, după cum l-a denumit...

Nu-l uitați pe Eminescu…
Cultură luni, 15 iunie 2026, 09:47

„Romeria”, filmul premiat al regizoarei Carla Simón, proiectat gratuit la Cinematograful Arta din Arad

Cinematograful „Arta” din Arad găzduiește miercuri, 17 iunie 2026, de la ora 19:00, proiecția filmului „Romeria”. Este cea mai nouă...

„Romeria”, filmul premiat al regizoarei Carla Simón, proiectat gratuit la Cinematograful Arta din Arad
Cultură duminică, 14 iunie 2026, 06:09

Mircea Baniciu și RIFF urcă pe scena festivalului „Perla Folk” de la Moneasa. Intrarea este liberă

Festivalul „Perla Folk” revine la Moneasa după o pauză de câțiva ani. Ediția a III-a va avea loc sâmbătă, 27 iunie 2026, de la ora 19:00,...

Mircea Baniciu și RIFF urcă pe scena festivalului „Perla Folk” de la Moneasa. Intrarea este liberă
Cultură sâmbătă, 13 iunie 2026, 17:00

Ziua Banatului Montan, celebrată la Ciclova Montană printr-un maraton cultural dedicat identității și valorilor locale

Manifestările au reunit scriitori, profesori, artiști și iubitori de cultură într-un adevărat maraton cultural, menit să pună în lumină...

Ziua Banatului Montan, celebrată la Ciclova Montană printr-un maraton cultural dedicat identității și valorilor locale
Cultură joi, 11 iunie 2026, 20:29

Festivalul Iei Românești și al Brâului Bănățean „Paula Neamțu” a revenit la Reșița. Comunitatea a îmbrăcat ia și a jucat brâul

  Cea de-a cincea ediție a Festivalului Iei Românești și al Brâului Bănățean „Paula Neamțu” a reunit sute de participanți,...

Festivalul Iei Românești și al Brâului Bănățean „Paula Neamțu” a revenit la Reșița. Comunitatea a îmbrăcat ia și a jucat brâul