În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.307 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Până astăzi, 1 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.056.572 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba20537362,03
2.Arad23249231,86
3.Argeș26533571,36
4.Bacău25664321,09
5.Bihor28393412,07
6.Bistrița-Năsăud11583121,36
7.Botoșani13885230,82
8.Brașov42848441,76
9.Brăila12966201,32
10.Buzău12231171,01
11.Caraș-Severin10925201,88
12.Călărași983891,02
13.Cluj56142882,52
14.Constanța42209371,58
15.Covasna823201,95
16.Dâmbovița22127290,89
17.Dolj26064161,08
18.Galați26963201,46
19.Giurgiu1079581,15
20.Gorj910340,43
21.Harghita7948211,17
22.Hunedoara22432241,59
23.Ialomița10584141,19
24.Iași41687231,01
25.Ilfov44283682,52
26.Maramureș2010260,46
27.Mehedinți8070171,06
28.Mureș23298521,76
29.Neamț18340261,16
30.Olt1425481,09
31.Prahova33970801,71
32.Satu Mare12802180,90
33.Sălaj10696131,53
34.Sibiu25715211,82
35.Suceava23822180,41
36.Teleorman13364181,50
37.Timiș53415461,89
38.Tulcea819491,07
39.Vaslui15703170,61
40.Vâlcea16046281,34
41.Vrancea10394260,95
42.Mun. București1801561322,86
43.Cazuri noi nealocate pe județe    1010*86 
 TOTAL1.056.5721.307 

 Până astăzi, 28.194 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 30.04.2021 (10:00) – 01.05.2021 (10:00) au fost raportate 85 de decese (36 bărbați și 49 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Botoșani, Brașov, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Giurgiu, Hunedoara, Ialomița, Iași, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 4 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 8 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 21 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 32 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 19 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

81 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent. 

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.087. Dintre acestea, 1.277 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.376.243 de  teste RT-PCR și 897.682 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 11.111 teste RT-PCR (4.628 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.483 la cerere) și 5.327 de teste rapide antigenice.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.