3.817 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 au fost anunţate în România la ultima raportare, acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 14.327 de teste RT-PCR și 21.129 de teste rapide antigenice. Distribuția pe județe a cazurilor de infectare per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba22005451,09
2.Arad24919881,35
3.Argeș28418790,80
4.Bacău27914991,23
5.Bihor30308630,91
6.Bistrița-Năsăud13422652,51
7.Botoșani15340841,52
8.Brașov45000901,04
9.Brăila13737150,65
10.Buzău13193670,59
11.Caraș-Severin12252281,28
12.Călărași10962311,26
13.Cluj609191822,17
14.Constanța455041931,63
15.Covasna8746220,42
16.Dâmbovița23367440,82
17.Dolj286511241,72
18.Galați29027521,18
19.Giurgiu11754461,47
20.Gorj9743420,86
21.Harghita8608170,57
22.Hunedoara23806450,94
23.Ialomița11358450,96
24.Iași449411931,24
25.Ilfov480032772,93
26.Maramureș223891262,31
27.Mehedinți8894571,02
28.Mureș24786470,75
29.Neamț20310751,12
30.Olt15652861,39
31.Prahova374161721,26
32.Satu Mare14958123,21
33.Sălaj11511281,40
34.Sibiu27701981,30
35.Suceava266751131,74
36.Teleorman14822241,65
37.Timiș581192912,54
38.Tulcea8776200,71
39.Vaslui17200831,27
40.Vâlcea17091440,99
41.Vrancea1136291,00
42.Mun. București1938883472,44
43.Din străinătate**134516 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    3918*133 
 TOTAL1.148.7103.817 

În intervalul 18.09.2021 (10:00) – 19.09.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 58 de decese (32 bărbați și 26 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Brăila, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Dolj, Gorj, Iași, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 58 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 1 la categoria de vârstă 30-39 ani, 2 la categoria de vârstă 40-49 ani, 4 la categoria de vârstă 50-59 ani, 8 la categoria de vârstă 60-69 ani, 21 la categoria de vârstă 70-79 ani și 21 la categoria de vârstă peste 80 ani.

55 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.388. Dintre acestea, 849 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 201 sunt minori, 183 fiind internați în secții și 18 la ATI.